ZNACZENIE I MELANCHOLIA.
ŻYCIE W EPOCE OSZOŁOMIENIA

 • Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 54,00 zł 48,00 zł
  Oprawa: Miękka
  Format: 15 x 21 cm
  Liczba stron: 191
  Wydanie: 1
  Rok wydania: 2020

  Spis treści

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Wprowadzenie
  1. Poszukiwanie znaczenia
  2. Wielka wojna i moment maniakalny
  3. Krach
  4. Ludzki charakter ulega zmianie
  5. Popękane self
  6. Normopatia i syndrom grodzonego osiedla
  7. Self transmisyjne
  8. Nowe formy myślenia
  9. Resuscytacja
  10. Antyglobalizacja
  11. Umysł demokratyczny
  12. „Słyszałem, że…”
  13. Paranoja
  14. Ideologia
  15. Elementy układanki
       Bibliografia

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Czy można podjąć psychoanalizę cywilizacji? Cywilizacji, która w rozpędzeniu, w napięciu woli mocy  wpierw przeorała cały świat, a potem, jak szalona, wymordowała miliony swoich dzieci? Christopher Bollas pokazuje, że można, że jest to działanie płodne, pozwalające rozumieć przeszłość i myśleć  o przyszłości. Zjawiska kliniczne, takie jak maniakalne pobudzenie, psychoza czy melancholijne zapadanie się w siebie, mogą opowiadać za stany ducha wielkich zbiorowości składające się na Zeitgeist. Ten wypowiada się w słowach i dziełach artystów, w teoretycznych traktatach, ale przede wszystkim – w czynach. Często strasznych, pozornie niemieszczących się w granicach racjonalności. Właśnie rozumienie tego, co najtrudniejsze do zrozumienia, jest stawką tej książki. Temu służy tu psychoanaliza. Rozumienie pozwala zaś stawiać postulaty dotyczące przyszłości.

  prof. Andrzej Leder

   

  Bollas w fascynujący sposób opisuje nasz dzisiejszy świat, korzystając z narzędzi psychoanalitycznych. „Normopatia i syndrom grodzonego osiedla” – to mój ulubiony fragment tej książki. Jest też o fenomenie Trumpa, wielkich korporacjach, przekleństwie deregulacji, zjawisku normopatii i powszechnej depresji pomieszanej z paniczną i maniakalną aktywnością. Podejrzewam też, że każdy odnajdzie na tych stronach jakiś komentarz na temat własnych kłopotów z rzeczywistością i własnych deficytów psychologicznych. Świetna książka.

  Grzegorz Sroczyński, dziennikarz

  Christopher Bollas – psychoanalityk, pisarz, wykładowca. Urodził się w Stanach Zjednoczonych, szkolenie psychoanalityczne odbył w Wielkiej Brytanii.  Autor kilkunastu książek z dziedziny psychoanalizy, trzech powieści i pięciu sztuk teatralnych. Wkrótce nakładem Oficyny Ingenium ukaże się kolejna  książka tego autora – Siły przeznaczenia

   

  SŁOWO WSTĘPNE - DO ŚCIĄGNIĘCIA W ZAŁĄCZNIKACH