ZAZDROŚĆ. ASPEKT ROZWOJOWY, KULTUROWY I KLINICZNY

 • Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 79,00 zł 69,90 zł

  Oprawa: twarda
  Format:
  Liczba stron: 328
  Rok wydania: 2021

  Spis treści

   

  Podziękowania

  O autorach i redaktorach

  Wprowadzenie

   

  PROLOG

  1. Spektrum zazdrości – zarys zagadnienia

   

  CZĘŚĆ I

  ASPEKT ROZWOJOWY

  2. Zazdrość między matkami

  3. Zazdrość między rodzeństwem

  4. Zazdrość, zawiść i przyjaźń w relacjach nastoletnich dziewcząt

  5. Brak zazdrości

   

  CZĘŚĆ II

  ASPEKT KULTUROWY

  6. Shakespeare i „zielonooka bestia” zazdrości

  7. Rasa, płeć, zazdrość i władza

  8. Obrazy zazdrości w kinie

   

  CZĘŚĆ III

  ASPEKT KLINICZNY

  9. Zazdrość wsteczna

  10. Zazdrość pomiędzy zawiścią

  11. Terapia zazdrosnych pacjentów

  12. Zazdrość w przeciwprzeniesieniu

   

  EPILOG

  13. Udręka triangulacji – słowo końcowe

  Biblografia

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

  Czy z niniejszej książki można się dowiedzieć czegoś więcej o zazdrości? W tym podsumowującym rozdziale staram się znaleźć właściwe słowa, by wyrazić to, czego dowiedziałam się o zazdrości od wszystkich autorów.

  Po pierwsze, wyraźnie udokumentowano, że napisano o wiele więcej (w teorii psychoanalitycznej i opisach przypadków klinicznych) na temat zawiści niż zazdrości.

  Po drugie, choć poszczególne rozdziały przypisano do jednego z trzech aspektów – rozwojowego, kulturowego i klinicznego – każdy z autorów w mniejszym lub większym stopniu odniósł się do wszystkich trzech. Zmagając się z zagadką zazdrości, każdy z nich, poczynając od Akhtara, wykracza poza literaturę psychoanalityczną i odwołuje się do poezji, powieści, dramatu, filmu, sztuki, piosenek, muzyki klasycznej – a wszystko po to, by przenikliwie zinterpretować tę tajemniczą emocję.

  Kulturowe portrety zazdrości wydają się nieodzowne, by w pełni zrozumieć samo uczucie i jego kliniczne manifestacje.

  (Mary Kay O’Neil, fragm. Rozdziału 13)

   

  Zredagowany przez Mary Kay O’Neil i Salmana Akhtara zbiór artykułów wprowadza czytelnika w często pomijany w literaturze psychoanalitycznej temat zazdrości. W otwierającym i zamykającym rozdziale redaktorzy dokonują wartościowego wprowadzenia do tego zagadnienia i przedstawiają różne perspektywy teoretyczne. Autorzy pozostałych rozdziałów – pochodzący z różnych krajów specjaliści z kilku dziedzin – oferują wgląd w wymienione w podtytule książki wymiary zazdrości. Zapraszają czytelnika do wnikliwej analizy zarówno przejawów, jak i sposobów leczenia tego dręczącego, a często też niebezpiecznego uczucia.

  SALMAN AKHTAR – dr n. med., profesor psychiatrii w Jefferson Medical College, psychoanalityk, trener i superwizor w ośrodku Psychoanalytic Center of Philadelphia. Autor i współautor ponad 80 książek.

  MARY KAY O’NEIL – dr n. hum., psychoanalityczka, trenerka i superwizorka analityczna, prowadzi prywatną praktykę w Toronto.