WYBRANE ESEJE PSYCHOANALITYCZNE

 • Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 95,00 zł 86,50 zł
  Oprawa: twarda
  Liczba stron: 439
  Wydanie: 1
  Rok wydania: 2022
   
   
   
   
   

  Spis treści

  1. Obiekt przekształcający
  2. Introjekcja ekstrakcyjna
  3. Normopatia
  4. Popęd przeznaczenia
  5. Psychiczne genery
  6. Faszystowski stan umysłu
  7. Dlaczego Edyp?
  8. Funkcje historii
  9. Humor i śmiech
  10. Struktura zła
  11. Zakłócenia mentalne
  12. Kreatywność a psychoanaliza
  13. Architektura i nieświadome
  14. Czym jest teoria?
  15. Charakter i interformalność
  16. Mądrość marzenia sennego

  W tym tomie zgromadzono 16 najbardziej inspirujących tekstów jednego z najciekawszych współczesnych autorów psychoanalitycznych. Szeroki obszar jego zainteresowań i wnikliwość rozważań zapewniły mu pozycję wpływowego krytyka współczesnej kultury i ważnego myśliciela psychoanalitycznego. W książce znalazły się między innymi eseje poświęcone zjawiskom społecznym i politycznym: „Faszystowski stan umysłu”, „Struktura zła”, „Normopatia” czy „Funkcje historii”; nieświadomym procesom twórczym: „Obiekt przekształcający”, „Psychiczne genery”, a także estetyce i roli formy w życiu codziennym: „Kreatywność a psychoanaliza”, „Charakter i interformalność”, „Mądrość marzenia sennego”.

  Rozległy zakres zainteresowań autora naprawdę robi wrażenie. Teksty wzbogaca głęboka znajomość psychoanalizy, literatury i innych form sztuki, dodatkowo rozszerza on swe rozważania, poruszając ogólniejsze kwestie dotyczące kultury i społeczeństwa. Jeden z głównych wątków to docenienie i obrona złożoności ludzkiego umysłu, zwłaszcza twórczego potencjału i inteligencji nieświadomego, a także możliwości pielęgnowania albo blokowania jednego i drugiego w jednostce i w grupie.

  Niełatwo było wybrać rozdziały do niniejszego zbioru esejów, oczywiście musiałem pominąć wiele ważnych i nowatorskich prac. Zbiór ten adresowany jest do wszystkich, których interesuje złożoność wewnętrznego życia człowieka. Czytelnicy nie muszą być dobrze obeznani z literaturą psychoanalityczną, ponieważ nie znalazła się tu większość bardziej technicznych tekstów Bollasa. Tym niemniej w kilku rozdziałach autor omawia najważniejsze kwestie psychoanalityczne, często ilustrując je przykładami pracy klinicznej z pacjentami.

  (Arne Jemsted, Wprowadzenie)

   

  Christopher Bollas – psychoanalityk, pisarz, wykładowca. Urodził się w Stanach Zjednoczonych, szkolenie psychoanalityczne odbył w Wielkiej Brytanii. Autor kilkunastu książek z dziedziny psychoanalizy, trzech powieści i pięciu sztuk teatralnych. Nakładem Oficyny Ingenium ukazały się trzy pozycje tego autora – Znaczenie i melancholia, Siły przeznaczenia oraz Trzy struktury charakteru – narcystyczna, bordeline, maniakalno-depresyjna.