WYBRANE ESEJE PSYCHOANALITYCZNE

  • Dodaj recenzję:
    • szt.
    • 95,00 zł 86,50 zł
    Oprawa: twarda
    Liczba stron: 439
    Wydanie: 1
    Rok wydania: 2022
     
     
     
     
     

    Spis treści

    1. Obiekt przekształcający
    2. Introjekcja ekstrakcyjna
    3. Normopatia
    4. Popęd przeznaczenia
    5. Psychiczne genery
    6. Faszystowski stan umysłu
    7. Dlaczego Edyp?
    8. Funkcje historii
    9. Humor i śmiech
    10. Struktura zła
    11. Zakłócenia mentalne
    12. Kreatywność a psychoanaliza
    13. Architektura i nieświadome
    14. Czym jest teoria?
    15. Charakter i interformalność
    16. Mądrość marzenia sennego

    W tym tomie zgromadzono 16 najbardziej inspirujących tekstów jednego z najciekawszych współczesnych autorów psychoanalitycznych. Szeroki obszar jego zainteresowań i wnikliwość rozważań zapewniły mu pozycję wpływowego krytyka współczesnej kultury i ważnego myśliciela psychoanalitycznego. W książce znalazły się między innymi eseje poświęcone zjawiskom społecznym i politycznym: „Faszystowski stan umysłu”, „Struktura zła”, „Normopatia” czy „Funkcje historii”; nieświadomym procesom twórczym: „Obiekt przekształcający”, „Psychiczne genery”, a także estetyce i roli formy w życiu codziennym: „Kreatywność a psychoanaliza”, „Charakter i interformalność”, „Mądrość marzenia sennego”.

    Rozległy zakres zainteresowań autora naprawdę robi wrażenie. Teksty wzbogaca głęboka znajomość psychoanalizy, literatury i innych form sztuki, dodatkowo rozszerza on swe rozważania, poruszając ogólniejsze kwestie dotyczące kultury i społeczeństwa. Jeden z głównych wątków to docenienie i obrona złożoności ludzkiego umysłu, zwłaszcza twórczego potencjału i inteligencji nieświadomego, a także możliwości pielęgnowania albo blokowania jednego i drugiego w jednostce i w grupie.

    Niełatwo było wybrać rozdziały do niniejszego zbioru esejów, oczywiście musiałem pominąć wiele ważnych i nowatorskich prac. Zbiór ten adresowany jest do wszystkich, których interesuje złożoność wewnętrznego życia człowieka. Czytelnicy nie muszą być dobrze obeznani z literaturą psychoanalityczną, ponieważ nie znalazła się tu większość bardziej technicznych tekstów Bollasa. Tym niemniej w kilku rozdziałach autor omawia najważniejsze kwestie psychoanalityczne, często ilustrując je przykładami pracy klinicznej z pacjentami.

    (Arne Jemsted, Wprowadzenie)

     

    Christopher Bollas – psychoanalityk, pisarz, wykładowca. Urodził się w Stanach Zjednoczonych, szkolenie psychoanalityczne odbył w Wielkiej Brytanii. Autor kilkunastu książek z dziedziny psychoanalizy, trzech powieści i pięciu sztuk teatralnych. Nakładem Oficyny Ingenium ukazały się trzy pozycje tego autora – Znaczenie i melancholia, Siły przeznaczenia oraz Trzy struktury charakteru – narcystyczna, bordeline, maniakalno-depresyjna.