TRZY STRUKTURY CHARAKTERU - NARCYSTYCZNA, BORDERLINE, MANIAKALNO-DEPRESYJNA

 • Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 54,00 zł 48,00 zł
  Oprawa: miękka
  Liczba stron: 111
  Wydanie: 1
  Rok wydania: 2021
   
   
   
   
   

  Spis treści

  Podziękowania
  O autorach
  Wprowadzenie
  1 Osobowość narcystyczna
  2 Osobowość borderline
  3 Osobowość maniakalno-depresyjna
  4 Dyskusja

   

  U źródeł każdego zaburzenia osobowości natrafiamy na ból psychiczny, zaś korzyści, jakie zapewnia struktura charakteru, sprowadzają się do tego, że jej odtwarzanie czyni cierpienie danej osoby znośnym. Często dopiero po wielu miesiącach analizy udaje się zrozumieć aksjomatyczną strukturę pacjenta, ale jeżeli mamy do czynienia z osobą narcystyczną, borderline lub maniakalno-depresyjną, stopniowo będziemy identyfikować i rozpoznawać te charakterystyczne cechy oraz  rządzącą nimi logikę. Niezależnie od tego, czy widzimy problem jako uwarunkowany przede wszystkim biologicznie, będący następstwem zakłóceń w opiece macierzyńskiej, czy też niemożliwych do rozwiązania dylematów narzuconych przez rzeczywistość, każde zaburzenie okazuje się inteligentną próbą rozwiązania jakiegoś problemu egzystencjalnego.
  Te rozwiązania same w sobie wydają się bardzo problematyczne, ale jeżeli klinicysta pozna ich logikę i pomoże pacjentowi w jej zrozumieniu, zainicjuje to naturalny proces odtruwania.

  (fragm. Wprowadzenia)

   

  Trzy struktury charakteru, najnowsza książka Christophera Bollasa, powstała na bazie wykładów na temat zaburzeń osobowości, które autor przez wiele dziesięcioleci wygłaszał dla psychoanalityków i psychoterapeutów. Klarowny, bezpośredni język tego pisarza, pogłębiona analiza zjawisk klinicznych oraz wskazówki dotyczące sposobów pracy z tymi pacjentami sprawiają, że pozycja ta zainteresuje wszystkich profesjonalistów z dziedziny zdrowia psychicznego, a także czytelników zaciekawionych myśleniem psychoanalitycznym.

   

  Christopher Bollas – psychoanalityk, pisarz, wykładowca. Urodził się w Stanach Zjednoczonych, szkolenie psychoanalityczne odbył w Wielkiej Brytanii. Autor kilkunastu książek z dziedziny psychoanalizy, trzech powieści i pięciu sztuk teatralnych. Nakładem Oficyny Ingenium ukazały się dwie pozycje tego autora: Znaczenie i melancholia oraz Siły przeznaczenia.