PSYCHOSEKSUOLOGIA. METODY DIAGNOSTYCZNE I TERAPEUTYCZNE

 • Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 119,90 zł 96,90 zł
  Oprawa: miękka
  Format: 17.5x24.5cm
  Liczba stron: 600
  Wydanie: 1
  Rok wydania: 2022

  Książka pod redakcją profesora Zbigniewa Lew-Starowicza to pierwsza publikacja na polskim rynku wydawniczym, w której tak kompleksowo omówiono zagadnienia z zakresu psychoseksuologii. Autorzy – uznani eksperci w swojej dziedzinie – prezentują aktualne koncepcje diagnostyczne i terapeutyczne oraz ich zastosowanie w praktyce klinicznej, powołując się na wyniki najnowszych badań naukowych.

  W części pierwszej czytelnik znajdzie omówienie zastosowania klasyfikacji ICD-11 w diagnostyce problemów zdrowotnych związanych z seksualnością. Zapozna się także z zagadnieniami dotyczącymi diagnozowania, opiniowania i leczenia sprawców przestępstw seksualnych w świetle zasad etyki zawodu seksuologa.

  Część druga jest poświęcona metodom diagnostycznym wykorzystywanym w terapii problemów seksualnych. Zawiera informacje na temat: wywiadu seksuologicznego, narzędzi służących do oceny cyklu reakcji seksualnych, skal i kwestionariuszy przydatnych w pracy terapeutycznej, metod oceny czynników ryzyka i skuteczności leczenia w seksuologii sądowej oraz zalet i kontrowersji związanych ze stosowaniem testów projekcyjnych.

  W ostatniej części książki omówione zostały różne aspekty diagnozy i terapii psychoseksuologicznej. Czytelnik znajdzie tu przegląd substancji psychoaktywnych wraz z konsekwencjami ich zażycia dla funkcjonowania psychoseksualnego, a także opis metod leczenia zaburzeń seksualnych, w tym wskazań i przeciwskazań do terapii, postępowania w przypadku konkretnych problemów oraz najczęściej spotykanych błędów w diagnostyce i leczeniu. Osobne rozdziały poświęcono psychopatii, zaburzeniu kompulsywnych zachowań seksualnych, pedofilii, duchownym w roli sprawców, przemocy seksualnej w postaci gwałtu, pracy klinicznej z osobami LGB, a także fobiom seksualnym i parafiliom.

  Książka stanowi nieocenione źródło wiedzy dla psychologów rozpoczynających studia specjalizacyjne w zakresie psychoseksuologii i będących w trakcie specjalizacji.


  Książka systematyzuje ogromną wiedzę z zakresu współczesnej seksuologii. Jest skierowana do osób chcących profesjonalnie zajmować się tym obszarem. Jej dużą zaletę stanowi systematyczny, wyczerpujący, spójny i atrakcyjny sposób przekazu możliwie aktualnej wiedzy. Poza niezaprzeczalnie interdyscyplinarną perspektywą opisu zjawisk i zagadnień do atutów pracy należy z pewnością to, że w równowadze pozostają aspekty teorii i praktyki.

  dr hab. Katarzyna Waszyńska, prof. UAM


  Publikacja systematyzuje zagadnienia związane z psychoseksuologią i jest niezwykle ważnym kompendium wiedzy dla lekarzy, psychologów, psychoseksuologów czy psychoterapeutów, ponieważ tematyka seksuologiczna jest obecna w każdej z tych dziedzin. To pozycja bardzo wartościowa, zawierająca cenne wskazówki do pracy klinicznej.

  prof. zw. dr hab. n. med. Piotr Gałecki