WIELE TWARZY EROSA.
Psychoanalityczne badanie ludzkiej seksualności

 • Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 59,00 zł 55,00 zł

  Przekład: Lech Kalita, Marta Lipińska
  Liczba stron: 270
  Oprawa: twarda
  Rok wydania: 2014
  ISBN: 978-83-62651-22-1

  „Ludzka seksualność ma nieodzownie traumatyczny charakter”. Tak Joyce McDougall rozpoczyna fascynujące badanie ludzkiej seksualności w jej rozlicznych przejawach. Autorka dowodzi, że od początku życia towarzyszą nam konflikty psychiczne wynikające z napięć między wewnętrznym światem pierwotnych popędów i ograniczającymi siłami płynącymi ze świata zewnętrznego. Psychoanaliza może więc wnieść znaczący wkład w badanie zakłóceń  i konfliktów psychicznych wpisanych w definiowanie tożsamości seksualnej i poszukiwanie miłości.

  Niemowlę „pożerające” pierś matki odkrywa, że obiekt jego erotycznych pragnień jest odrębną istotą – to pierwsza strata. Potem małe dziecko odkrywa różnice między płciami oraz niemożność posiadania obu płci i obu rodziców – druga strata. Tym stratom towarzyszy frustracja, wściekłość, pierwotna forma depresji, a uczucia te pozostawiają w osobowości ślad w postaci zawiłego splątania sił miłości i nienawiści.

  Liczne przykłady kliniczne ilustrują to, jak próby rozwiązania tych nieuniknionych traum są rozgrywane w życiu dorosłym. Część I poświęcona jest zaniedbanemu tematowi kobiecości i seksualności, a szczególnie homoseksualnym komponentom kobiecej seksualności. W Części II Autorka przygląda się inspiracji i zahamowaniu w procesie twórczym. W Części III McDougall wraca do tematu jednej z wcześniejszych książek (Teatry ciała), czyli do zjawisk psychosomatycznych, poprzez które ciało odgrywa prewerbalne konflikty seksualne. Część IV jest najbardziej innowacyjna. Autorka wprowadza pojęcie „neoseksualności” na opisanie dewiacyjnych wersji hetero- i homoseksualności, a także analizuje rozmaite relacje perwersyjne. Wątek ten podejmuje w Części V, gdzie snuje rozważania nad skłonnościami do perwersji w różnych szkołach myśli psychoanalitycznej.

  Joyce McDougall (1920–2011) była znaną i cenioną psychoanalityczką i superwizorką w Paryskim Towarzystwie Psychoanalitycznym, autorką licznych książek i artykułów.

   

  Spis treści

  Prolog. Seksualność w poszukiwaniu rozwiązań: niekończąca się pogoń?

  I. Kobiecość i seksualność

  1. Homoseksualne komponenty kobiecej seksualności
  2. Kobieta analityk i kobieta pacjent
  3. Seksualność kobieca: główne wątki i odmiany

  II. Seksualność i kreatywność

  4. Seksualność a proces twórczy
  5. Kreatywność a identyfikacje dwupłciowe
  6. Trauma a kreatywność

  III. Seks i ciało

  7. Archaiczne seksualności i związki ciała z psychiką
  8. Zapachowe self i skórne self
  9. Od milczenia ciała do słów psychiki

  IV. Dewiacje pożądania

  10. Rozwiązania neoseksualne
  11. Neopotrzeby i uzależniające rodzaje seksualności
  12. Dewiacje seksualne a przetrwanie psychiczne

  V. Psychoanaliza na kozetce

  13. Dewiacje postawy psychoanalitycznej
  14. Poszukiwanie nowych paradygmatów poza psychoanalitycznymi sektami