PSYCHOLOGIA MAS WOBEC FASZYZMU

  • Dodaj recenzję:
    • szt.
    • 66,00 zł 59,90 zł
    Oprawa: Miękka
    Format: 12.0x19.5cm
    Liczba stron: 366
    Rok wydania: 2009

    Wilhelm Reich (1897-1957) to chyba najbardziej kontrowersyjny z badaczy naukowych w XX wieku, twórca teorii dyskusyjnych, by nie rzec - ekscentrycznych. Urodzony w Dobrzanicy (woj. tarnopolskie), studiował i pracował w Wiedniu, zajmując się psychoanalizą. W 1930 roku przeniósł się do Berlina i wstąpił do Komunistycznej Partii Niemiec, z której wykluczono go po publikacji książki Psychologia mas wobec faszyzmu w 1933 roku. Po dojściu Hitlera do władzy emigrował do Norwegii, a potem do USA (1939).
    Psychologia mas... w obecnej wersji powstawała jeszcze przed 1933 rokiem, jak i potem, aż do lat 40. XX wieku. Dlatego zawiera nawiązania do późniejszej, słynnej koncepcji Reicha - teorii energii biologicznej, orgonu. Wbrew tytułowi jest rozprawą nie tylko z faszyzmem, lecz także z komunizmem, a nawet z wszelką w ogóle polityką, którą Reich wywodzi jako zjawisko negatywne ze stłumienia orgonu w "masach pracujących". Niezwykła terapia uwalniająca od ideologii za pomocą odpowiedniej "polityki seksualnej" nie zmienia faktu, że szeroka panorama życia politycznego i krytyka ideologii czynią z tej książki kanon lektury dla zwolenników postpolityki.
    Reich drogo zapłacił za swoją niekonwencjonalną odkrywczość. W USA zakazano mu badań, skonfiskowano i zniszczono materiały oraz skazano go na więzienie, w którym zmarł na atak serca. Również ta, niesłychana w dzisiejszych czasach, historia stanowi o szczególnym miejscu w dziejach nauki tego badacza, dla jednych szarlatana sprowadzającego deszcz "działem orgonowym", dla innych geniusza wyprzedzającego epokę.


    Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.