PSYCHOLOGIA MAS WOBEC FASZYZMU

 • Dodaj recenzję:
  • Wydawca: Aletheia
  • Autor: Reich Wilhelm
  • Dostępność: wysyłamy w 24 godz.
  • szt.
  • 52,00 zł
  Oprawa: Miękka
  Format: 12.0x19.5cm
  Ilość stron: 366
  Rok wydania: 2009
  ISBN: 978-83-611-8237-5
  Wilhelm Reich (1897-1957) to chyba najbardziej kontrowersyjny z badaczy naukowych w XX wieku, twórca teorii dyskusyjnych, by nie rzec - ekscentrycznych. Urodzony w Dobrzanicy (woj. tarnopolskie), studiował i pracował w Wiedniu, zajmując się psychoanalizą. W 1930 roku przeniósł się do Berlina i wstąpił do Komunistycznej Partii Niemiec, z której wykluczono go po publikacji książki Psychologia mas wobec faszyzmu w 1933 roku. Po dojściu Hitlera do władzy emigrował do Norwegii, a potem do USA (1939).
  Psychologia mas... w obecnej wersji powstawała jeszcze przed 1933 rokiem, jak i potem, aż do lat 40. XX wieku. Dlatego zawiera nawiązania do późniejszej, słynnej koncepcji Reicha - teorii energii biologicznej, orgonu. Wbrew tytułowi jest rozprawą nie tylko z faszyzmem, lecz także z komunizmem, a nawet z wszelką w ogóle polityką, którą Reich wywodzi jako zjawisko negatywne ze stłumienia orgonu w "masach pracujących". Niezwykła terapia uwalniająca od ideologii za pomocą odpowiedniej "polityki seksualnej" nie zmienia faktu, że szeroka panorama życia politycznego i krytyka ideologii czynią z tej książki kanon lektury dla zwolenników postpolityki.
  Reich drogo zapłacił za swoją niekonwencjonalną odkrywczość. W USA zakazano mu badań, skonfiskowano i zniszczono materiały oraz skazano go na więzienie, w którym zmarł na atak serca. Również ta, niesłychana w dzisiejszych czasach, historia stanowi o szczególnym miejscu w dziejach nauki tego badacza, dla jednych szarlatana sprowadzającego deszcz "działem orgonowym", dla innych geniusza wyprzedzającego epokę.