ZABURZENIA PRZYWIĄZANIA U DZIECI I MŁODZIEŻY
Poradnik dla terapeutów, opiekunów i pedagogów

Dodaj recenzję:
  • Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
  • Autor: Taylor Chris
  • Dostępność: wysyłamy w 3-4 dni
  • szt.
  • 49,90 zł 42,00 zł

Oprawa : miękka

Format: 165 x 235 mm

Liczba stron: 252

Wydanie: I

Rok wydania: 2016

ISBN : 978-83-7489-662-7

Książka stanowi cenne źródło praktycznych informacji dla osób opiekujących się dziećmi, które doświadczyły traumy, przemocy czy zaniedbania – w tym dla opiekunów zastępczych i pracowników ośrodków opiekuńczo-wychowawczych – oraz dla wspierających te osoby specjalistów: pedagogów, psychologów i terapeutów.

Autor wyjaśnia, czym jest przywiązanie, oraz opisuje jego różne style. Tłumaczy, w jaki sposób wczesne doświadczenia wpływają na życie dzieci i młodzieży, a także jak zrozumienie tego wpływu może pomóc opiekunom. Opisuje metody sprawowania opieki i czynniki podtrzymujące proces zdrowienia oraz podpowiada, jak wzmocnić poczucie bezpieczeństwa dziecka czy dostrzec w trudnościach i konfliktach szansę na interwencję terapeutyczną. Przedstawia metody terapii behawioralnej, które są skuteczne w przypadku zaburzeń relacji przywiązania. Poradnik pomaga zrozumieć wpływ owych zaburzeń na proces społecznego, emocjonalnego i poznawczego dojrzewania jednostki, a także rozwinąć praktyczne umiejętności niezbędne do budowania opiekuńczego i wspierającego środowiska.
Przedstawiony w książce model opieki terapeutycznej opiera się na założeniu, że codzienne doświadczenia dziecka same w sobie powinny mieć charakter terapeutyczny, a wspieranie procesu zdrowienia wpisane jest w relacje, które stanowią istotę codziennego życia. Sposób organizacji tego życia ma zaś znaczenie terapeutyczne. Tworząc bezpieczne miejsce, w którym możliwe jest rozpoczęcie podnoszenia się po traumie z wczesnego dzieciństwa, opiekunowie sprzyjają powstawaniu w umyśle wychowanków spójnego obrazu emocjonalnych więzi.

Chris Taylor – psycholog, specjalista w zakresie rozwoju dziecka, terapeuta i niezależny konsultant. Ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w terapeutycznej pracy z dziećmi i nastolatkami, którzy doświadczyli traumatycznych przeżyć we wczesnym okresie rozwoju. Na Glyndŵr University prowadził zajęcia z zakresu praktycznych zastosowań teorii przywiązania w terapii dzieci. Opracował model opieki terapeutycznej oparty na elementach teorii przywiązania, podejścia psychodynamicznego, psychologii poznawczej i społecznej oraz teorii społecznego uczenia się. Prowadzi szkolenia dla opiekunów zastępczych, pracowników socjalnych, pedagogów oraz przedstawicieli organizacji samorządowych, prywatnych i pożytku publicznego.

 

Spis treści

Wstęp

Rozdział 1
Wzorce przywiązania

Rozdział 2
Zaaranżowane otoczenie: organizacyjna reprezentacja bezpiecznej bazy

Rozdział 3
Sposoby sprawowania opieki: praca w terapeutycznych ramach

Rozdział 4
Praca na rzecz zdrowienia: relacyjna reprezentacja bezpiecznej bazy

Rozdział 5
Praca nad rozwiązywaniem konfliktów

Rozdział 6
Praca nad kontrolowaniem złości

Rozdział 7
Praca nad kontrolowaniem trudnych zachowań

Rozdział 8
Zmiana trudnych zachowań

Bibliografia
Indeks osobowy
Indeks rzeczowy