PRZEŻYWANIE NIEPRZEŻYTEGO ŻYCIA

 • Dodaj recenzję:
  • Wydawca: Oficyna Ingenium
  • Autor: Ogden H. Thomas
  • Dostępność: wysyłamy w 3-4 dni
  • szt.
  • 69,00 zł 62,90 zł

  Oprawa twarda
  Format: 154 x 230 mm
  Liczba stron: 216
  Rok wydania: 2018
  ISBN: 978-83-62651-55-9

  Spis treści

   

  1. Prawda i zmiana psychiczna – zamiast wprowadzenia
  2. O trzech rodzajach myślenia: myślenie magiczne, myślenie senne i myślenie przekształcające
  3. Lęk przed załamaniem i nieprzeżyte życie
  4. Intuicyjne wyczuwanie prawdy o teraźniejszości – o artykule „Uwagi na temat pamięci i pragnienia” Biona
  5. O stawaniu się psychoanalitykiem
  6. „Głodomór” Kafki – mroczna ironia „daru” świadomości
  7. „Biblioteka Babel” Borgesa – życie wokół liter obejmujące wszystko i nic
  8. Rozmowa z Thomasem H. Ogdenem

          Bibliografia

   

  W Przeżywaniu nieprzeżytego życia Thomas H. Ogden zapoznaje czytelników z tym, jak różne rodzaje myślenia wspierają lub hamują pracę analityczną. Rozważania ilustruje licznymi przykładami z praktyki klinicznej. Autor w twórczy sposób odczytuje prace D. W. Winnicotta i W. R. Biona, dowodząc, iż nieprzeżywanie własnego życia to zjawisko powszechne, wskazuje też, jak można to nieprzeżyte życie odzyskać dzięki doświadczeniu analitycznemu.

  Ogden dużo uwagi poświęca roli intuicji w pracy terapeutycznej i konieczności wypracowywania przez terapeutów własnego stylu analitycznego. Śledzi także wzajemne oddziaływania między prawdą i zmianą psychiczną, między świadomymi i nieświadomymi próbami mierzenia się z prawdą naszych przeżyć. Pojęcie prawdy odnosi do pracy klinicznej i wykorzystuje do twórczego odczytania opowiadań Borgesa i Kafki.

   

  „Wszyscy możemy odnaleźć w sobie nieprzeżyte aspekty powstałe na skutek wczesnych, nadmiernie bolesnych doświadczeń. Nieprzeżyte wydarzenia towarzyszą nam w postaci ograniczeń osobowościowych. Dotykamy owych granic na różne sposoby, na przykład w postaci zablokowania hojności, współczucia i miłości wobec naszych partnerów, dzieci, rodziców, przyjaciół, pacjentów, uczniów oraz wszystkich tych, których jeszcze nie znamy, a którym moglibyśmy pomóc, gdybyśmy umieli odnaleźć w sobie zdolność pomagania innym. Sądzę, że nasze nieustające zanurzenie w nieświadomej psychologicznej pracy śnienia – zarówno na jawie, jak i we śnie, samotne i w towarzystwie innych ludzi – sprzyja sprawniejszemu odzyskiwaniu nieprzeżytych aspektów życia”.

  (fragm. Rozdziału 1)

   

  Thomas H. Ogden jest psychoanalitykiem, autorem wielu książek poświęconych psychoanalizie i dwóch powieści. Jego dzieła przełożono na ponad 20 języków. W roku 2012 został nagrodzony Sigourney Award za wkład w rozwój psychoanalizy.

  Nakładem Oficyny Ingenium ukazały się dwie książki tego autora: Ponowne odkrywanie psychoanalizy oraz Sztuka psychoanalizy. W przygotowaniu polska edycja jednej z najnowszych prac Ogdena, Creative Readings.