POZA DYNAMICZNĄ NIEŚWIADOMOŚCIĄ
Myśli o psychoanalizie w procesie rozwoju

 • Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 75,00 zł 65,90 zł

  Oprawa twarda

  Liczba stron: 251

  Rok wydania: 2024

  Spis treści

  Część pierwsza

  W obszarze dynamicznej nieświadomości

   

  1 Modele i teorie w psychoanalizie – hipoteza radykalna

  2 Psychopatologia – powrót do źródeł

  3 Kompetentne niemowlę

  4 Znaczenie relacji analitycznej

  5 Koncepcja prawdy w psychoanalizie

  6 Analizy, które trwają długo

  7 Psychoterapia w starszym wieku

  8 Superego – od elementu nadającego strukturę do obiektu inwazyjnego

  9 Perwersja jako seksualizacja stanu wycofania

   

  Część druga

  Poza dynamiczną nieświadomością

   

  10 Dynamiczna nieświadomość i myślenie intuicyjne

  11 Pacjenci, którzy nie śnią

  12 Siła rzeczywistości alternatywnej

  13 Niezdawanie sobie sprawy

  14 Niereprezentowalność

  15 Wykluczenie Imienia Ojca

  16 Moje badania nad psychozą

  17 Szersze spojrzenie na superwizję

  18 Refleksje końcowe

   

  Przez wszystkie te lata byłem niezmiennie przekonany o potrzebie poszerzania naszej wiedzy o psychice i włączenia do niej tego, co nieznane, aby nasza dyscyplina nie stała się więzieniem dla samej siebie. Dla mnie psychoanaliza jest jak stale rosnące drzewo o mocnym pniu i głębokich korzeniach, które je dożywiają. To, co przekazał nam Freud i jego następcy, to głęboko osadzone w ziemi korzenie, z kolei gałęzie drzewa kierują się w stronę tajemniczych i mało poznanych aspektów ludzkiego umysłu.

  W pierwszej części książki omówiłem zagadnienia odnoszące się do korzeni tego drzewa, natomiast te z części drugiej dotyczą dalszego rozwoju, badania umysłów, których tradycyjna metoda analityczna wciąż nie potrafi objaśnić. Po użytecznych i ważnych naukowych kontrowersjach, które w poprzednim stuleciu przyczyniały się do rozwoju analizy, zwłaszcza po naukowych dyskusjach między Anną Freud i Melanie Klein, a także po wkładzie wniesionym w jej rozwój, szczególnie przez grupę angielską (Segal, Rosenfeld, Meltzer i Bion), wydaje mi się, że postęp psychoanalizy spowolnił, zarówno w dziedzinie teoretycznej, jak i klinicznej. […] W przeszłości skuteczność terapeutyczna analizy była kwestionowana poprzez ciągłe porównania i badania kliniczne, teraz jednak wydaje się, że ta potrzeba osłabła, tak jakby społeczność analityczna uznała wartość terapeutyczną analizy za fakt niezasługujący na dalsze rozważania. […]

  Znamy jedynie część psychiki, ale jej zasięg jest potencjalnie nieskończony. Dynamika ludzkiego myślenia dotyczy nie tylko nieznanego, ale także niepoznanego, a nawet niemożliwego do pomyślenia. Te wszystkie powody skłaniają mnie do postawienia hipotezy, że przyszłe badania analityczne muszą dotyczyć nieodkrytych obszarów psychiki, tych stanów umysłu, które lokują się poza znanymi nam już funkcjami nieświadomości. Powinniśmy więc być wdzięczni tej dyscyplinie, którą zwiemy psychoanalizą, za to, że zyskujemy dostęp do całego obszaru nieodkrytego życia psychicznego, pełnego zagadek i tajemnic, dzięki czemu zyskujemy choć przelotny wgląd w niezliczone kierunki dalszych badań nad ludzkim umysłem.

  (fragm. Rozdziału 18)

   

  Franco De Masi – psychoanalityk szkoleniowy i superwizor Włoskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, były prezes Mediolańskiego Centrum Psychoanalizy i sekretarz Mediolańskiego Instytutu Szkoleniowego. Z wykształcenia jest psychiatrą, przez wiele lat pracował w szpitalach psychiatrycznych z pacjentami psychotycznymi. Autor licznych artykułów publikowanych w renomowanych periodykach psychoanalitycznych, a także książek tłumaczonych na wiele języków. Nakładem Oficyny Ingenium ukazało się sześć książek tego autora: Podatność na psychozę, Praca z trudnymi pacjentami, Wykłady z psychoanalizy, Kres istnienia, Perwersja sadomasochistyczna oraz Rozwikłanie zagadki psychozy.