POTĘGA OBRAZÓW. NADMIAR ZMYSŁOWOŚCI W PSYCHOZIE, TRAUMIE I ZABURZENIU BORDERLINE

  • Dodaj recenzję:
    • szt.
    • 69,00 zł 62,90 zł

    Oprawa twarda

    Format: 21 x 15 cm

    Liczba stron: 256

    Rok wydania: 2023

    Spis treści

    Wprowadzenie
    Część pierwsza
    1 Pierwotne czy niejawne – temat sporny w psychoanalizie
    2 Utrwalenie obrazów zmysłowych i postrzeganie czasu
    3 Utrwalenie jako ślad pierwotnego
    4 Zjawiska halucynacyjne i kryzys bytności
    5 Halucynacyjność i psychoza
    6 Urojenie jako specyficzna forma nadawania struktury
    doznaniom zmysłowym – przerwanie połączenia
    między słowem i rzeczą (obiektem)
    7 Czy podmiot psychotyczny może zbudować
    relację miłosną?
    Część druga
    8 Stan graniczny i zaburzenie borderline – podobieństwa
    i różnice
    9 Zaburzenie osobowości typu borderline
    10 Histerie indywidualne czy histerie zbiorowe?
    11 Praca terapeutyczna w społeczności
    12 Fałdy szat instytucji
    13 Pamięć i wspomnienia w instytucjach
    Bibliografia

    Potęga obrazów składa się z dwóch części. W pierwszej Antonello Correale prezentuje oryginalne i wnikliwe rozważania na temat źródeł niektórych form psychoz schizofrenicznych. Nawiązuje do prac kilku autorów francuskich – Piery Aulagnier, Sáry i Césara Botellów, Didiera Anzieu – oraz zaproponowanych przez nich pojęć, a następnie, na bazie swoich doświadczeń klinicznych i przemyśleń formułuje własną, ciekawą teorię rozwoju psychozy. Druga część poświęcona jest zaburzeniu osobowości typu borderline oraz funkcjonowaniu instytucji psychiatrycznych. Wieloletnie doświadczenie pracy klinicznej z bardzo chorymi pacjentami, pracy superwizyjnej w licznych instytucjach psychiatrycznych, a także prawdziwa pasja badawcza autora zaowocowały powstaniem książki niezwykle inspirującej i pomocnej.

    Ponieważ Wprowadzenie winno „wprowadzić” i zapoznać czytelnika z tekstem, zacznę od odpowiedzi na pytanie, o czym jest ta książka. Mowa w niej o psychozie, a ten termin odnosi się przede wszystkim do psychoz schizofrenicznych. Poza tym o zaburzeniu osobowości typu borderline i o pracy terapeutycznej w instytucjach psychiatrycznych, a także o wielu innych zagadnieniach: o psychozie i religii, o poczuciu pustki w doświadczeniu mistycznym i doświadczeniu psychotycznym, o powiązaniach między poczuciem zagubienia i kryzysem bytności, o roli interpretacji psychoanalitycznych w pracy z bardzo chorymi pacjentami i o szeregu innych spraw. O wszystkich tematach, które tak wyraziście ujawniają się w pracy klinicznej, do której Antonello Correale nieustannie się odwołuje, gdy pozwala przemówić swoim pacjentom. Przede wszystkim jednak w książce mowa jest o rozumieniu pracy klinicznej o lata świetlne oddalonym od podejścia przyjętego w ostatnich dziesięcioleciach przez psychiatrię głównego nurtu..

    (Mario Rossi Monti, fragm. Wprowadzenia)

    Antonello Correale jest psychiatrą i psychoanalitykiem, członkiem Włoskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Pracował w systemie ochrony zdrowia psychicznego, przez lata kierował jednym z takich ośrodków w Rzymie. Wiele czasu poświęca też pracy szkoleniowej i superwizyjnej. Jest autorem i współautorem kilku książek i wielu artykułów poświęconych m.in. traumie, funkcjonowaniu instytucji psychiatrycznych, leczeniu pacjentów z zaburzeniami osobowości oraz psychotycznych.