PODSTAWOWA SAMOTNOŚĆ
Wykłady rzymskie na temat teorii D.W. Winnicotta

  • Dodaj recenzję:
    • szt.
    • 75,00 zł 66,90 zł

    Przekład: Danuta Golec
    Oprawa: twarda
    Format: 15x21cm
    Liczba stron: 160
    Wydanie: 1
    Rok wydania: 2025

    KSIĄŻKA DOSTĘPNA OD 25 MARCA

     

    Spis treści

             Wprowadzenie

    1. Samotność
    2. Życie z… matką (innym)
    3. Prawdziwe self
    4. Stawanie się żywą realnością
    5. Fałszywe self
    6. O celebrowaniu i bezlitosności
    7. Obiekty przejściowe
    8. Zastosowania iluzji
    9. Komunikowanie/niekomunikowanie
    10. Bycie i przestrzeń potencjalna
    11. Nawiązywanie relacji z obiektem
    12. Używanie obiektu
    13. Witalność agresji
    14. Moralność
    15. Zabawa i kreatywność
    16. Pytania
    17. Omówienie przypadków klinicznych

    Książka stanowi zbiór wykładów wygłoszonych przez Christophera Bollasa w latach 1986–1987 w Istituto di Neuropsichiatria Infantile na Uniwersytecie Rzymskim, gdzie autor był wizytującym profesorem psychoanalizy w programie szkolenia z zakresu psychoterapii dzieci. Bollas przybliża słuchaczom wybrane aspekty teorii D.W. Winnicotta, m.in. pojęcia fałszywego i prawdziwego self, iluzji, przestrzeni potencjalnej, obiektów przejściowych, zabawy, używania obiektu. Omawia też sposób wykorzystania tych koncepcji w praktyce klinicznej. Żywy język, umiejętność klarownego objaśnienia nawet najbardziej złożonych teorii, doświadczenie kliniczne wykładowcy – wszystko to czyni Podstawową samotność lekturą fascynującą i niezwykle pomocną dla praktykujących psychoterapeutów. Książka zaciekawi też wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć, jak kształtuje się psychika dziecka.

    Pomyślmy o dwojgu ludziach, którzy razem jedzą obiad lub rozmawiają, dzielą się opowieściami i obserwacjami, cieszą się swoją obecnością w sposób, który jest zarówno użyteczny, jaki i psychicznie przyjemny. W tym przykładzie każda osoba wykorzystuje drugą do zabawy – warto także wziąć pod uwagę zadowolenie płynące ze spierania się. Intelektualna potyczka umożliwia wykorzystanie przyjemnej agresji, gdy każdy z dyskutantów „niszczy” pozycję przyjętą przez adwersarza, zauważając przy tym, że przetrwał on destrukcję i odpowiada innym dobrym argumentem. Taka relacyjna agresywność przypomina dialektykę w relacji niemowlęcia i matki. Gdy prawdziwe self może swobodnie się bawić, wówczas self i inny doświadczają przyjemnej, nieomal zmysłowej mieszanki agresji, intelektualnego ożywienia, somatycznego pobudzenia, żywości na poziomie gestów i zadowolenia z kontaktu.

    (fragm. Rozdziału 4)

    Christopher Bollas – psychoanalityk, pisarz, wykładowca. Urodził się w Stanach Zjednoczonych, szkolenie psychoanalityczne odbył w Wielkiej Brytanii. Autor kilkunastu książek psychoanalitycznych, trzech powieści i pięciu sztuk teatralnych. Nakładem Oficyny Ingenium ukazały się dotychczas cztery książki tego autora: Znaczenie i melancholia, Siły przeznaczenia, Trzy struktury charakteru oraz Wybrane eseje psychoanalityczne.


    Produkt nie posiada recenzji. Dodaj recenzję
    Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.