PODSTAWOWA SAMOTNOŚĆ
Wykłady rzymskie na temat teorii D.W. Winnicotta
- Wydawca: Oficyna Ingenium
- Kod wydawcy: 9788368115086 Autor: Bollas Christopher
-
Dostępność:
wysyłamy w 3-4 dni
-
Historia ceny
- szt.
- 75,00 zł 66,90 zł
Przekład: Danuta Golec
Oprawa: twarda
Format: 15x21cm
Liczba stron: 160
Wydanie: 1
Rok wydania: 2025
KSIĄŻKA DOSTĘPNA OD 25 MARCA
Spis treści
Wprowadzenie
- Samotność
- Życie z… matką (innym)
- Prawdziwe self
- Stawanie się żywą realnością
- Fałszywe self
- O celebrowaniu i bezlitosności
- Obiekty przejściowe
- Zastosowania iluzji
- Komunikowanie/niekomunikowanie
- Bycie i przestrzeń potencjalna
- Nawiązywanie relacji z obiektem
- Używanie obiektu
- Witalność agresji
- Moralność
- Zabawa i kreatywność
- Pytania
- Omówienie przypadków klinicznych
Książka stanowi zbiór wykładów wygłoszonych przez Christophera Bollasa w latach 1986–1987 w Istituto di Neuropsichiatria Infantile na Uniwersytecie Rzymskim, gdzie autor był wizytującym profesorem psychoanalizy w programie szkolenia z zakresu psychoterapii dzieci. Bollas przybliża słuchaczom wybrane aspekty teorii D.W. Winnicotta, m.in. pojęcia fałszywego i prawdziwego self, iluzji, przestrzeni potencjalnej, obiektów przejściowych, zabawy, używania obiektu. Omawia też sposób wykorzystania tych koncepcji w praktyce klinicznej. Żywy język, umiejętność klarownego objaśnienia nawet najbardziej złożonych teorii, doświadczenie kliniczne wykładowcy – wszystko to czyni Podstawową samotność lekturą fascynującą i niezwykle pomocną dla praktykujących psychoterapeutów. Książka zaciekawi też wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć, jak kształtuje się psychika dziecka.
Pomyślmy o dwojgu ludziach, którzy razem jedzą obiad lub rozmawiają, dzielą się opowieściami i obserwacjami, cieszą się swoją obecnością w sposób, który jest zarówno użyteczny, jaki i psychicznie przyjemny. W tym przykładzie każda osoba wykorzystuje drugą do zabawy – warto także wziąć pod uwagę zadowolenie płynące ze spierania się. Intelektualna potyczka umożliwia wykorzystanie przyjemnej agresji, gdy każdy z dyskutantów „niszczy” pozycję przyjętą przez adwersarza, zauważając przy tym, że przetrwał on destrukcję i odpowiada innym dobrym argumentem. Taka relacyjna agresywność przypomina dialektykę w relacji niemowlęcia i matki. Gdy prawdziwe self może swobodnie się bawić, wówczas self i inny doświadczają przyjemnej, nieomal zmysłowej mieszanki agresji, intelektualnego ożywienia, somatycznego pobudzenia, żywości na poziomie gestów i zadowolenia z kontaktu.
(fragm. Rozdziału 4)
Christopher Bollas – psychoanalityk, pisarz, wykładowca. Urodził się w Stanach Zjednoczonych, szkolenie psychoanalityczne odbył w Wielkiej Brytanii. Autor kilkunastu książek psychoanalitycznych, trzech powieści i pięciu sztuk teatralnych. Nakładem Oficyny Ingenium ukazały się dotychczas cztery książki tego autora: Znaczenie i melancholia, Siły przeznaczenia, Trzy struktury charakteru oraz Wybrane eseje psychoanalityczne.
WYBRANE ESEJE PSYCHOANALITYCZNE
PROCESY DOJRZEWANIA I SPRZYJAJĄC...
ZNACZENIE I MELANCHOLIA. ŻYCIE W...