MIĘDZY LITERATURĄ I PSYCHOANALIZĄ
O traceniu, myśleniu i śnieniu

 • Dodaj recenzję:
  • Wydawca: Oficyna Ingenium
  • Autor: Ogden Benjamin H.
  • Dostępność: wysyłamy w 3-4 dni
  • szt.
  • 65,00 zł 59,90 zł

  Oprawa twarda

  Liczba stron: 351

  Rok wydania: 2016

  ISBN: 978–83–62651–38-2

  Spis treści

   

  Słowo wstępne

  Wprowadzenie. Między torami – alegoria sztuki, nauki i wielu innych rzeczy


  Część I - Zamiana tajemnic na słowa

  1. Ryzyko prawdziwego wyznania. O literaturze i tajemnicy

   

  Część II - Problemy graniczne

  2. Od literatury do psychoanalizy. Próba podjęta przez Coetzeego

  3. Od psychoanalizy do literatury. Bion i małpy

   

  Część III - Tracenie, myślenie, śnienie

  4. Jak język radzi sobie z utratą

  5. Myślenie w Ptakach Tarjeia Vesaasa

  6. Refleksje na temat poprzedniego rozdziału

  7. Czym jest marzenie senne i jak je napisać?

   

  Część IV - Krótkie interludium

  8. Wewnątrz magicznego kręgu. O The Child Poet Homero Aridjisa

   

  Część V - Ani daleko, ani głęboko

  9. Trudna relacja psychoanalizy i literatury

   

  „Benjamin H. Ogden przeprowadza ciekawy i odważny eksperyment intelektualny. W dziewięciu oryginalnych rozdziałach wypracowuje nowe – uwzględniające żywotność obu dziedzin – metody prowadzenia dialogu między literaturą i psychoanalizą. Jestem zafascynowany jego poszukiwaniami nowej formy pisania «pomiędzy dziedzinami», które wiodą go do tego miejsca, «w którym przebywamy przez większość czasu». To właśnie w tej przestrzeni, w tym wspólnym punkcie wyjścia Ogden prezentuje się jako prawdziwie niezależny myśliciel i pisarz”.

  Antonino Ferro

   

   

  Benajmin H. Ogden w swojej książce analizuje dzieła takich pisarzy, jak J. M. Coetzee, Flannery O’Connor, Vladimir Nabokov, Fiodor Dostojewski, Tarjei Vesaas, odkrywając i omawiając tajemnice, które literaturze zapewniają niezwykłą moc. Następnie nawiązuje do tych tajemnic, gdy wprowadza do refleksji nad dziełami literackimi psychoanalityczne rozumienie zjawisk myślenia i śnienia oraz przeżywania utrat.

  Między literaturą i psychoanalizą jawi się jako ilustracja badanego obszaru – w przestrzeni lokującej się pomiędzy dwiema dziedzinami autor wypracowuje nową formę psychoanalitycznej krytyki literackiej. Nawiązuje do zagadnień psychoanalitycznych i odwołuje się do psychoanalitycznej wrażliwości, niemniej ogranicza korzystanie z terminologii i koncepcji teoretycznych tej dyscypliny. W efekcie powstała książka napisana językiem niezwykle przystępnym, a rozważania w niej zawarte zainteresują zarówno psychoterapeutów psychoanalitycznych i psychoanalityków, krytyków literackich, jak i wszystkich miłośników literatury.

   

  Benjamin H. Ogden – adiunkt literatury i nauk humanistycznych w Stevens Institute of Technology w Nowym Jorku. Obszar jego zainteresowań badawczych obejmuje literaturę piękną XX wieku, literaturę światową, psychoanalizę i sztukę pisarską. Wspólnie z Thomasem H. Ogdenem napisał książkę The Analyst’s Ear and the Critic’s Eye: Rethinking Psychoanalysis and Literature.