PODSTAWY TERAPII PSYCHOANALITYCZNEJ. Teoria i praktyka

  • Dodaj recenzję:
    • szt.
    • 58,00 zł 48,00 zł

    Wydawnictwo: Imago
    Oprawa: miękka
    Format: 150 x227 mm
    Liczba stron: 200
    Rok wydania: 2012
    ISBN 978-83-930054-7-5

    Minęło 110 lat od narodzin psychoanalizy, która dała początek systematycznym studiom nad ludzką psychiką, w tym również nad motywami i konsekwencjami ludzkich zachowań. Przez cały ten okres inspirowała ona kolejne pokolenia psychoanalityków, którzy przyczyniali się do dalszego jej rozwoju. Przeniknęła również do życia codziennego i do kultury masowej,między innymi do literatury, teatru i filmu,w nierozerwalny sposób kształtując kulturę XX wieku. Mam zamiar przedstawić tu tylko niewielki fragment tej rozległej wiedzy.

    Pierwsza część książki poświęcona jest definicji samej psychoanalizy i stosowanych w niej podstawowych terminów teoretycznych; wyjaśniam w niej sposób funkcjonowania psychiki i opisuję emocjonalno-poznawczy rozwój człowieka od momentu narodzin do osiągnięcia dojrzałości. Wszystko to jest ilustrowane przykładami z życia codziennego.
    Druga część to opis procesu terapeutycznego, począwszy od pierwszego spotkania i stopniowego rozwoju sojuszu terapeutycznego, poprzez opis oporu, który towarzyszy każdej sesji terapeutycznej, zjawisk przeniesienia i przeciwprzeniesienia aż po rolę marzeń sennych. Cały materiał jest bogato ilustrowany przykładami klinicznymi. Ostatni rozdział poświęciłam zarysowaniu współczesnych teorii psychoanalitycznych.

    Książka jest efektem moich nowojorskich doświadczeń: treningu psychoanalitycznego, superwizji, wieloletniej pracy z pacjentami i seminariów z psychoterapii psychoanalitycznej, które prowadziłam. Za podstawę przedstawionej koncepcji posłużyło mi klasyczne podejście psychoanalityczne, uzupełnione o psychologię ego i elementy teorii relacji z obiektem.

    Opisy przypadków zaczerpnęłam z własnych doświadczeń klinicznych. Zachowując anonimowość pacjentów, podałam jednak informacje o ich polskim lub amerykańskim pochodzeniu.

    Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 2002 r. w Wydawnictwie Jacek Santorski & Co pod tytułem: Nauczyć się kochać. Terapia psychoanalityczna w teorii i praktyce


    Spis treści

    Wstęp

    Część pierwsza
    Teoria psychoanalizy i nasze codzienne funkcjonowanie

    Rozdział 1. Definicja i podstawowe pojęcia
    Rozdział 2. Modele funkcjonowania psychiki
    Rozdział 3. Początki rozwoju poznawczo-emocjonalnego
    Rozdział 4. Fazy rozwoju psychoseksualnego
    Rozdział 5. Ego i jego funkcje
    Rozdział 6. Charakter

    Część druga
    Proces terapeutyczny

    Rozdział 7. Konsultacja i reguły terapii psychoanalitycznej
    Rozdział 8. Sojusz terapeutyczny i jego znaczenie
    Rozdział 9. Przeniesienie
    Rozdział 10. Opór
    Rozdział 11. Analiza i reguły pracy nad przeniesieniem
    Rozdział 12. Przeciwprzeniesienie
    Rozdział 13. Marzenia senne