OBLICZA LĘKU
Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić

  • Dodaj recenzję:
    • szt.
    • 44,99 zł 36,90 zł

    Oprawa: miękka
    Format: 13.5 x 20.5 cm
    Ilość stron: 296
    Rok wydania: 2022

    Fritz Riemann (1902-1979) był niemieckim psychoanalitykiem i psychologiem. "Oblicza lęku..." to bodaj czy nie najważniejsza książka w jego dorobku naukowym, a pokusił się on na jej łamach o stworzenie swoistego studium lęku, w którym stara się on rozłożyć go na czynniki pierwsze oraz usystematyzować rodzaje lęków wraz z ich związkiem z różnymi typami osobowości.

    Lęk według Riemanna (i nie tylko według niego) to nic innego jak część naszej egzystencji, która jest odbiciem naszych zależności oraz przekonania o tym, że kiedyś umrzemy. Lęk sam w sobie ma jednak wiele obliczy, stąd niniejszą książkę podzielono na kilka rozdziałów.

    Rozdział pierwszy Riemann poświęca lękowi przed ofiarowaniem się w korelacji z osobowością schizoidalną. Idąc dalej autor omawia lęk przed samorealizacją w powiązaniu z osobowością depresyjną, lęk przed zmianą w powiązaniu z osobowością anakastyczną oraz lęk przed koniecznością w powiązaniu z typem osobowości histerycznej. Każdy z rozdziałów zawiera przykłady zachowań właściwych dla danego typu osobowości oraz trawiącego ją lęku, a także odnosi omawianą problematykę do kwestii miłości czy agresji.

    Lektura skupia się głównie na kwestiach diagnostyki i rozpoznawania danego rodzaju osobowości oraz powiązanych z nią ją lęków. Można odnieść w związku z tym wrażenie, że jest to pozycja do gruntu teoretyczna, jednak teoria to każdorazowo najwłaściwsza baza do działań praktycznych i w taki właśnie sposób proponowałbym spojrzeć na taki a nie inny układ książki. Bez takich jak w "Obliczach lęku..." omówień, klasyfikacji oraz opisów niemożliwa byłaby do stworzenia baza działań o charakterze terapeutycznym, które są w stanie dać w efekcie wymierny skutek i docelowo zwycięstwo w walce z różnymi rodzajami lęku.

    Książka jest niezwykle pouczająca, ale zapewne nie każdego zainteresuje. Najwłaściwszą grupą docelową są wobec tego wszyscy pasjonaci tematu oraz szeroko pojętej psychologii, a także terapeuci i osoby dotknięte lękiem. Dzięki zawartym na kolejnych stronach treściom można owe lęki choć trochę oswoić dzięki rozłożeniu ich na czynniki pierwsze - a w walce z lękiem również o to chodzi.

     

    SPIS TREŚCI

    Wprowadzenie: O istocie lęku i antynomiach życia

    1. Lęk przed ofiarowaniem się
    Osobowość schizoidalna
    Osoba schizoidalna a miłość
    Osoba schizoidalna a agresja
    Historia życia jako tło
    Przykłady schizoidalnych sposobów przeżywania
    Uwagi końcowe

    2. Lęk przed samorealizacją
    Osobowość depresyjna
    Osoba depresyjna a miłość
    Osoba depresyjna a agresja
    Historia życia jako tło
    Przykłady schizoidalnych sposobów przeżywania
    Uwagi końcowe

    3. Lęk przed zmianą
    Osobowość anankastyczna
    Osoba anankastyczna a miłość
    Osoba anankastyczna a agresja
    Historia życia jako tło
    Przykłady anankastycznych sposobów przeżywania
    Uwagi końcowe

    4. Lęk przed koniecznością
    Osobowość histeryczna
    Osoba histeryczna a miłość
    Osoba histeryczna a agresja
    Historia życia jako tło
    Przykłady histerycznych sposobów przeżywania
    Uwagi końcowe

    Podsumowanie