ZAZDROŚĆ. ASPEKT ROZWOJOWY, KULTUROWY I KLINICZNY
- Wydawca: Oficyna Ingenium Autor: Akhtar Salman, O'Neil Mary Kay, (red.)
-
Dostępność:
wysyłamy w 3-4 dni
-
Historia ceny
- szt.
- 79,00 zł 69,90 zł
Oprawa: twarda
Format:
Liczba stron: 328
Rok wydania: 2021
Spis treści
Podziękowania
O autorach i redaktorach
Wprowadzenie
PROLOG
1. Spektrum zazdrości – zarys zagadnienia
CZĘŚĆ I
ASPEKT ROZWOJOWY
2. Zazdrość między matkami
3. Zazdrość między rodzeństwem
4. Zazdrość, zawiść i przyjaźń w relacjach nastoletnich dziewcząt
5. Brak zazdrości
CZĘŚĆ II
ASPEKT KULTUROWY
6. Shakespeare i „zielonooka bestia” zazdrości
7. Rasa, płeć, zazdrość i władza
8. Obrazy zazdrości w kinie
CZĘŚĆ III
ASPEKT KLINICZNY
9. Zazdrość wsteczna
10. Zazdrość pomiędzy zawiścią
11. Terapia zazdrosnych pacjentów
12. Zazdrość w przeciwprzeniesieniu
EPILOG
13. Udręka triangulacji – słowo końcowe
Biblografia
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czy z niniejszej książki można się dowiedzieć czegoś więcej o zazdrości? W tym podsumowującym rozdziale staram się znaleźć właściwe słowa, by wyrazić to, czego dowiedziałam się o zazdrości od wszystkich autorów.
Po pierwsze, wyraźnie udokumentowano, że napisano o wiele więcej (w teorii psychoanalitycznej i opisach przypadków klinicznych) na temat zawiści niż zazdrości.
Po drugie, choć poszczególne rozdziały przypisano do jednego z trzech aspektów – rozwojowego, kulturowego i klinicznego – każdy z autorów w mniejszym lub większym stopniu odniósł się do wszystkich trzech. Zmagając się z zagadką zazdrości, każdy z nich, poczynając od Akhtara, wykracza poza literaturę psychoanalityczną i odwołuje się do poezji, powieści, dramatu, filmu, sztuki, piosenek, muzyki klasycznej – a wszystko po to, by przenikliwie zinterpretować tę tajemniczą emocję.
Kulturowe portrety zazdrości wydają się nieodzowne, by w pełni zrozumieć samo uczucie i jego kliniczne manifestacje.
(Mary Kay O’Neil, fragm. Rozdziału 13)
Zredagowany przez Mary Kay O’Neil i Salmana Akhtara zbiór artykułów wprowadza czytelnika w często pomijany w literaturze psychoanalitycznej temat zazdrości. W otwierającym i zamykającym rozdziale redaktorzy dokonują wartościowego wprowadzenia do tego zagadnienia i przedstawiają różne perspektywy teoretyczne. Autorzy pozostałych rozdziałów – pochodzący z różnych krajów specjaliści z kilku dziedzin – oferują wgląd w wymienione w podtytule książki wymiary zazdrości. Zapraszają czytelnika do wnikliwej analizy zarówno przejawów, jak i sposobów leczenia tego dręczącego, a często też niebezpiecznego uczucia.
SALMAN AKHTAR – dr n. med., profesor psychiatrii w Jefferson Medical College, psychoanalityk, trener i superwizor w ośrodku Psychoanalytic Center of Philadelphia. Autor i współautor ponad 80 książek.
MARY KAY O’NEIL – dr n. hum., psychoanalityczka, trenerka i superwizorka analityczna, prowadzi prywatną praktykę w Toronto.