TWÓRCZE ODCZYTANIA
Eseje o inspirujących tekstach analitycznych

 • Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 69,00 zł 62,90 zł

  Przekład: Danuta Golec, Lech Kalita
  Oprawa: twarda
  Format: 16.5x23.5cm
  Liczba stron: 224
  Wydanie: 1
  Rok wydania: 2019
  ISBN: 978-83-62651-58-0

   

  Thomas H. Ogden, jeden z najbardziej twórczych współczesnych autorów analitycznych zapoznaje nas w niniejszej książce ze swoim pogłębionym stylem czytania najważniejszych tekstów analitycznych. Nie tylko rzuca nowe światło na omawiane artykuły, ale także poszerza rozumienie podstawowych pojęć współczesnej teorii i praktyki analitycznej.

  Kilka  zamieszczonych w „Twórczych odczytaniach" esejów ukazało się w książkach opublikowanych wcześniej nakładem Oficyny Ingenium (zob. spis treści poniżej).

  Thomas H. Ogden jest psychoanalitykiem, członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychoanalitycznego i dyrektorem Center for the Advanced Study of the Psychoses w San Francisco. W roku 2004 otrzymał, przyznawaną przez International Journal of Psychoanalysis, Nagrodę za Wybitny Esej. Autor wielu książek, które przetłumaczono na 16 języków.

  Spis treści

  Wstęp do wydania polskiego

  Podziękowania

  1. Kilka refleksji na temat tego, jak czytać tę książkę.

  2. „Żałoba i melancholia” Freuda i źródła teorii relacji z obiektem (artykuł ukazał się wcześniej w Sztuce psychoanalizy pt. „Nowe odczytanie źródeł relacji z obiektem”).

  3. Czytanie Susan Isaacs. W stronę radykalnej rewizji teorii myślenia.

  4. Dlaczego warto czytać Fairbairna?

  5. „Prymitywny rozwój emocjonalny” D.W. Winnicotta.

  6. Czytanie Biona (artykuł ukazał się wcześniej w Sztuce psychoanalizy).

  7. Elementy stylu analitycznego: seminaria kliniczne Biona (artykuł ukazał się wcześniej w Ponownym odkrywaniu psychoanalizy).

  8. Czytanie Hansa Loewalda: nowe spojrzenie na kompleks Edypa (artykuł ukazał się wcześniej w Ponownym odkrywaniu psychoanalizy pt. „Czytając Loewalda: nowe spojrzenie na Edypa”).

  9. „Edypalna miłość w przeciwprzeniesieniu" i „Nieświadoma identyfikacja"  Harolda Searlesa (artykuł ukazał się wcześniej w Ponownym odkrywaniu psychoanalizy pt. „Czytając Harolda Searlesa).