ROZPADAJĄCE SIĘ SELF
Psychoterapia osób dorosłych z ADHD, w spektrum autyzmu i zaburzeniami somatopsychicznymi
- Wydawca: Oficyna Ingenium
- Kod wydawcy: 9788368115031 Autor: Mollon Phil
-
Dostępność:
wysyłamy w 3-4 dni
-
Historia ceny
- szt.
- 100,00 zł 88,90 zł
Przekład: Antoni Kaja
Oprawa:twarda
Format: 155x235 mm
Liczba stron: 383
Rok wydania: 2024
Spis treści
O autorze
Wprowadzenie
1 Dlaczego ta książka powstała i dlaczego ADHD oraz spektrum autyzmu mogą zainteresować psychoterapeutę
2 Niektóre cechy ADHD
3 Doświadczanie ADHD
4 Jak podchodzić i jak nie podchodzić do osób z ADHD albo będących w spektrum autyzmu
5 Co się dzieje w mózgu osoby z ADHD
6 Reguły rządzące psychoterapią osoby z ADHD
7 Osobowość nieszczelna (oraz „pozornie normalna” persona)
8 Psychologia i neurobiologia spektrum autyzmu
9 Psychoterapia osób w spektrum autyzmu
10 Aspekty subtelnej energii w przypadku ADHD – odwrócenie oraz zakłócenia pól energetycznych, zachwianie równowagi między yin i yang
11 Zespoły wrażliwości somatopsychicznej
Uwagi końcowe
Aneks I – O lekach na ADHD
Aneks II – Diagnostyka ADHD oraz spektrum autyzmu
Aneks III – Techniki psychologii energetycznej pomocne przy ADHD
Bibliografia
Zaburzenia takie jak ADHD i spektrum autyzmu są coraz częściej rozpoznawane u dzieci, ale mniej uwagi poświęca się problemom, z jakim borykają się takie osoby w wieku dorosłym. W rezultacie pacjenci zgłaszający się do psychoterapeutów i psychiatrów nie otrzymują potrzebnej pomocy. Wiele czasu i wysiłku można zmarnować na poszukiwanie psychodynamicznych przyczyn problemów zasadniczo zakorzenionych w neurobiologii. Innym częstym i niekorzystnym skutkiem bywa mylne stawianie diagnozy zaburzenia osobowości typu borderline. W tej książce autor opisuje, co dzieje się w mózgu osoby z ADHD, jak wpływa to na zachowanie, emocje, procesy myślowe, regulację impulsów, a także na innych ludzi.
Książka ta dojrzewała w mojej głowie przez wiele lat. Stanowi sumę moich przemyśleń dotyczących pracy z wieloma klientami psychoterapeutycznymi, którzy doświadczyli dezintegracji bądź obawy przed dezintegracją. Liczę, że da do myślenia i pomoże tym z nas, którzy – tak jak ja – dalej głowią się z fascynacją nad problemami, jakie stawiają przed nami pacjenci oraz klienci, uznając przy tym wsparcie oferowane przez powszechnie uznawane modele za skrajnie niewystarczające. Jest to być może swego rodzaju forma zadośćuczynienia za okazany przeze mnie w przeszłości brak zrozumienia wobec niektórych klientów, gdy kierując się powszechnymi w środowisku założeniami, polegałem zbytnio na mechanizmach samej psychiki – zamiast myśleć o psychice w relacji z mózgiem oraz ciałem. (fragm. Rozdziału 1)
Phil Mollon – dr n. hum., psychoanalityk, psycholog kliniczny, psychoterapeuta energetyczny. Znany autor oraz prelegent z zakresu wstydu, traumy, dysocjacji, autopsychologii oraz EMDR – pionier rozwoju psychoanalitycznej psychoterapii energetycznej. Posiada 40 lat klinicznego doświadczenia, pracował zarówno w brytyjskiej publicznej służbie zdrowia, jak i prowadził praktykę prywatną. Autor wielu książek poświęconych zaburzeniom obrazu siebie, między innymi wydanej przez Oficynę Ingenium pozycji Wstyd i zazdrość. Ukryty zamęt.