W MATNI SYMBOLICZNEGO
Filmowa twórczość Romana Polańskiego w świetle współczesnej psychoanalizy

  • Dodaj recenzję:
    • szt.
    • 49,00 zł 44,00 zł
    Oprawa: Miękka
    Format: 16.0x24.0cm
    Liczba stron: 339
    Rok wydania: 2019

    Celem niniejszej pracy jest zaprezentowanie twórczości polskiego reżysera Romana Polańskiego w kontekście lacanowskiej psychoanalizy. Popularna dzisiaj metodologia cieszy się coraz większym zainteresowaniem w kręgach filmoznawczych. Głównym teoretykiem współcześnie zajmującym się analizą filmów z wykorzystaniem metodologii psychoanalitycznej jest Slavoj Žižek, który przywołuje i interpretuje w tym kontekście m.in. filmy Alfreda Hichcocka.

    Romana Polańskiego prasa często określała mianem następcy brytyjskiego mistrza suspensu, jednak nigdy wcześniej nie zbadano jego twórczości w tym ujęciu. Niniejsza praca ma za zadanie wykazać uniwersalność metodologii lacanowskiej poprzez interpretację filmów polskiego reżysera.

     

    Mariusz Hybiak – doktor nauk humanistycznych, filmoznawca, literaturoznawca, kulturoznawca. Redaktor książek: Wstręt i obrzydzenie, Wykluczeni, Ciało i ponowoczesność. Autor artykułów naukowych: Gdynia w międzywojennej twórczości filmowej, Przestrzeń miejska Gdyni w twórczości filmowej, Gdynia w prozie literackiej – uwagi wstępne, Fantazmat w Lokatorze Romana Polańskiego. W swoich pracach badawczych wiele miejsca poświęca psychoanalizie Jacques`a Lacana i za jej pomocą diagnozuje zjawiska kulturowe. Autor niezależnych produkcji filmowych.