CO TO ZNACZY ŻYWY? DOCIEKANIA PSYCHOANALITYCZNE
dostępne od 20.05.2025

  • Dodaj recenzję:
    • szt.
    • 75,00 zł 66,90 zł

    Oprawa twarda
    Format: 154 x 230 mm
    Liczba stron: 176
    Rok wydania: 2025

    Spis treści

    1. Psychoanaliza ontologiczna w praktyce klinicznej
    2. Co to znaczy żywy?
      O artykule Winnicotta „Obiekty przejściowe i zjawiska przejściowe”
    3. Ponowne przemyślenie pojęcia nieświadomości
    4. Ponowne przemyślenie pojęcia czasu analitycznego
    5. Oddawanie pacjentowi tego, co on wnosi.
      O artykule Winnicotta „Lustrzana rola matki i rodziny w rozwoju dziecka”
    6. Jak ruchy brzucha ptaka, który oddycha
      O artykule Winnicotta „Umysł i jego związek z psyche-somą”
    7. Przekształcenia w momencie narodzin języka werbalnego
    8. Odkrywanie osobistego życia
      O artykule Winnicotta „Zdolność do bycia samemu”
    9. List do młodego pisarza

     

    Thomas H. Ogden, autor ceniony za klarowność myślenia i pisania, prezentuje nowe rozumienie psychoanalizy – jako procesu terapeutycznego, w trakcie którego pacjent nie tylko zaczyna lepiej siebie rozumieć, ale także staje się bardziej sobą. Człowiek dzięki temu doświadcza życia jako bardziej realnego, żywego i osobistego, a ponadto w większym stopniu korzysta z wyobraźni. Ogdena interesuje to, jak terapeuci mogą pomagać pacjentom w odzyskiwaniu utraconego życia, czyli takiego, którego wcześniej nie mogli doświadczyć, bo było zbyt bolesne, niebezpieczne i nieczytelne. Poszerza rozumienie tego, co to znaczy być prawdziwie sobą, i zastanawia się nad tym, jak proces kliniczny może wspierać dążenie do tego celu.

     

    Donald Winnicott i Wilfred Bion w latach 50., 60. i 70. XX wieku zapoczątkowali rewolucyjną zmianę w obszarze teorii i praktyki psychoanalizy. Ta rewolucja przybrała postać przekształcenia psychoanalizy z dziedziny, która miała doprowadzać do zmiany psychicznej poprzez głębsze rozumienie siebie. Winnicott i Bion sprawili, że psychoanaliza stała się procesem, w trakcie którego doświadczenia kreowane wspólnie przez pacjenta i analityka wzbogacają zdolność pacjenta do doświadczania siebie jako osoby żywej i realnej. To przesunięcie akcentu z rozumienia na doświadczanie nie oznacza zanegowania wartości rozumienia siebie; rozumienie siebie staje się potężnym narzędziem zmiany psychicznej, jeżeli pojawia się w wyniku doświadczania przez pacjenta w kontakcie z analitykiem tego, czego pacjent wcześniej nie był w stanie przeżyć. Kluczowy element zmiany psychicznej, która dokonuje się, gdy pacjent odzyskuje swoje nieprzeżyte życie, to bycie przez niego rozpoznanym, widzianym jako osoba, którą jest i którą się staje. (fragm. Wprowadzenia)

     

    Thomas H. Ogden jest autorem 13 książek poświęconych teorii i praktyce psychoanalizy. Nakładem Oficyny Ingenium ukazały się: Ponowne odkrywanie psychoanalizy, Sztuka psychoanalizy, Twórcze odczytanie, Przeżywanie nieprzeżytego życia, Budzenie się do życia. Za swój wkład w rozwój psychoanalizy został w roku 2012 uhonorowany Sigourney Award. Mieszka w San Francisco w Kalifornii, gdzie praktykuje i naucza psychoanalizy oraz twórczego pisania.