TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA PAR I RODZIN
Podręcznik dla klinicystów

 • Dodaj recenzję:
  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Autor: Dattilio Frank M.
  • Dostępność: wysyłamy w 3-4 dni
  • szt.
  • 64,00 zł

  Przekład Robert Andruszko
  Oprawa: miękka
  Format: B5
  Rok: 2013
  Liczba stron:412
  ISBN: 978-83-233-3496-5

  Niniejsza książka, napisana przez czołowego eksperta w dziedzinie terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) oraz terapii par i rodzin, jest rezultatem połączenia nowatorskich badań i mądrości klinicznej. Frank M. Dattilio pokazuje, w jaki sposób techniki terapeutyczne - początkowo opracowane z myślą o indywidualnych pacjentach - zostały z powodzeniem zaadaptowane do pracy z parami i rodzinami zmagającymi się z problemami w związku oraz ze stresującymi zdarzeniami życiowymi.

  Książka łączy najnowszą wiedzę z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej z teoriami i ustaleniami dotyczącymi systemów rodzinnych, przywiązania, neurobiologii i regulacji emocji. Autor przedstawia praktyczne wnioski z badań pozwalające lepiej zrozumieć trudności, które skłaniają pary i rodziny do podjęcia terapii, oraz mechanizmy zmiany terapeutycznej. Koncentrując się na podstawowych założeniach i zasadach przeprowadzania interwencji, opisuje skuteczne metody:

  - identyfikacji i modyfikacji myśli automatycznych,
  - restrukturyzacji dysfunkcjonalnych schematów w kontekście rodziny,
  - pracy nad problemami związanymi z regulacją emocji,
  - poprawy umiejętności komunikowania się i rozwiązywania problemów,
  - dokonywania wzajemnie uzgodnionych zmian w zachowaniu,
  - ćwiczenia i utrwalania nowych umiejętności.

  Terapia poznawczo-behawioralna par i rodzin dostarcza niezbędnych narzędzi wszystkim klinicystom leczącym pary i rodziny, w tym terapeutom oraz doradcom małżeńskim i rodzinnym, psychologom klinicznym, pracownikom socjalnym, opiekunom duszpasterskim i psychiatrom. To nieocenione źródło wiedzy dla studentów i adeptów psychoterapii.

  Dr Frank M. Dattilio wykłada na wydziałach medycznych Uniwersytetu Harrarda i Uniwersytetu Pensylwanii. Prowadzi także prywatną praktykę w zakresie psychologii klinicznej i sądowej oraz terapii małżeństw i rodzin w Alłentown w Pensylwanii.