PSYCHOTERAPIA OPARTA NA ANALIZIE FUNKCJONALNEJ
Praktyczny przewodnik po relacji terapeutycznej

  • Dodaj recenzję:
    • szt.
    • 109,90 zł 86,90 zł
    Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
    Format: 16.5x23.5cm
    Liczba stron: 329
    Wydanie: 1
    Rok wydania: 2023

    Głębokie, znaczące relacje z innymi ludźmi są niezmiernie ważne dla naszego rozwoju i zdrowego funkcjonowania – wpływają na nasz nastrój, poziom stresu, ogólny dobrostan, zdolność osiągania celów, poczucie bezpieczeństwa, poczucie sensu i celu w życiu. To dzięki więziom społecznym rozwijamy się i osiągamy pełnię swoich możliwości. Dlatego tak ważne jest stworzenie bezpiecznej, wspierającej, pełnej ciepła, życzliwości i szacunku atmosfery w gabinecie psychoterapeutycznym. 

    Psychoterapia oparta na analizie funkcjonalnej (FAP) wywodzi się z nurtu trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnych oraz kontekstualnej nauki o zachowaniu. Koncentruje się na relacji terapeutycznej jako podstawowym narzędziu zmiany i zdrowienia klienta. Oferuje konkretne wytyczne, które pozwalają budować głębokie, autentyczne, oparte na zaufaniu, empatyczne relacje podczas sesji, a jednocześnie zapewnia ramy teoretyczne pozwalające myśleć o procesie terapii w sposób wysoce zindywidualizowany i zarazem bardzo precyzyjny. 

    Niniejsza książka stanowi wprowadzenie do teorii i praktyki klinicznej FAP z naciskiem na praktyczne scenariusze kliniczne. Autorzy skupiają się na budowaniu, podtrzymywaniu i doskonaleniu relacji terapeutycznej oraz związanych z tym wyzwaniach. Specjaliści w zakresie zdrowia psychicznego dowiedzą się z tego przewodnika, jak znaleźć równowagę między autentycznością, troskliwością i myśleniem strategicznym. Poznają też wskazówki dotyczące opracowywania konceptualizacji przypadku oraz nauczą się działać z otwartością, uważnością i zaangażowaniem w każdej interakcji z każdym klientem, aby tworzyć kontekst sprzyjający zmianie. Dzięki temu będą mogli budować pełne współczucia, elastyczne i skuteczne relacje terapeutyczne.

    Psychoterapeuci wszelkich nurtów znajdą w tej książce nieocenione strategie, które pozwolą im pogłębić relacje z klientami, co z kolei zwiększy skuteczność terapii. Dowiedzą się także, jak:

    • wykorzystać analizę funkcjonalną w relacji terapeutycznej;
    • stworzyć w relacji terapeutycznej współczujący kontekst dla zmiany, który będzie wspierał elastyczne i zaangażowane działania;
    • skutecznie pracować nad nieskutecznymi zachowaniami klienta;
    • reagować na postępy klienta w sposób, który je wzmacnia;
    • radzić sobie z wyzwaniami w terapii i dobrze ją zakończyć.

    Psychoterapia oparta na analizie funkcjonalnej (FAP) to moim zdaniem jeden z najpiękniejszych, najbardziej humanistycznych i najbardziej rewolucyjnych nurtów psychoterapii. To terapia precyzyjna, dostosowana do danej osoby, ale równocześnie głęboko poruszająca i prawdziwie transformująca.
    Niniejsza książka to lektura dla każdego, kto chciałby nauczyć się „pracować na relacji terapeutycznej” we wnikliwy, otwarty, szanujący złożoność klientów sposób. Niezależnie od nurtu, w jakim się pracuje, otwiera zupełnie nowe drzwi w poszukiwaniach tego, co naprawdę leczy w relacji terapeutycznej.
    Kocham miłością nieskończoną FAP i tę książkę, po którą sięgam, ilekroć szukam inspiracji do pracy nad relacyjnym zablokowaniem w moim gabinecie psychoterapeutycznym. Ona zawsze przywraca mi spokój i pokazuje, jak wiele dobra mogą wnieść w nasze życie – tak zawodowe, jak osobiste – relacje, w których skupiamy się na swojej wewnętrznej prawdzie, a nie na zasłanianiu przed innymi swojego cierpienia.

    Sabina Sadecka
    terapeutka i nauczycielka terapii traumy



    Psychoterapia oparta na analizie funkcjonalnej (FAP) zapewnia terapeucie drogowskaz wskazujący, w jaki sposób to, co przeżywa, może służyć wzbogaceniu procesu terapeutycznego i wzmocnieniu jego oddziaływania. Pozwala dostrzegać problemy klienta i mierzyć się z nimi tu i teraz w ramach interakcji mających miejsce w gabinecie. Mówiąc językiem trzeciej fali: relacja może dzięki temu stawać się bardziej elastyczna i przepełniona współczuciem, zapewniając przestrzeń, w której mierzenie się z cierpieniem przebiega łagodniej. Autorzy prezentują dialogi, których główna treść często wybrzmiewa między wypowiadanymi na głos słowami. Jest w nich miejsce zarówno dla praktycznych i pomocnych wskazówek, jak i dla delikatności i poetyki relacji rozmówców. Poznajemy w ten sposób najnowsze oblicze terapii behawioralnych, dbających jednocześnie o wrażliwość na szczegóły i kontekst oraz o precyzję interwencji.

    dr Marcin Domurat
    psycholog, psychoterapeuta