PISMA T. 4. ZAPIS ANALIZY DZIECKA

 • Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 139,90 zł 129,90 zł

  Oprawa: Twarda
  Format: 17.0x24.0cm
  Liczba stron: 462
  Wydanie II
  Rok wydania: 2019
  Przekład: Małgorzata Ojrzyńska, Agnieszka Makowiecka-Pastusiak

   


  Zapis analizy dziecka jest pozycją niezwykłą nie tylko w dorobku Klein, ale również w historii piśmiennictwa psychoanalitycznego. Nigdy przedtem nikt nie opublikował tak dokładnego zapisu sesji psychoanalitycznych, obejmujących cały okres leczenia. Właściwie każda z dziewięćdziesięciu trzech sesji dobrze obrazuje specyfikę pracy Klein, jej starania o to, aby w tym, co pacjent komunikuje podczas sesji, odnaleźć nieświadome fantazje wywołane zarówno przez zdarzenia z przeszłości i konflikty związane z rozwojem, jak i przez aktualne zdarzenia zewnętrzne. Opisane przez nią zabawy i wypowiedzi chłopca udowadniają, jak bardzo życie wewnętrzne wypełnione jest skondensowanymi obiektami, które są konglomeratem obrazów zewnętrznych i wewnętrznych postaci. Opublikowanie tej pracy zapoczątkowało istotny zwyczaj szczegółowego studiowania zapisu sesji jako cennego źródła wiedzy o pacjencie i o sposobie pracy analityka.
  Wojciech Hańbowski, ze Wstępu do wydania polskiego.

  Książka jest żywa. Ukazuje pracę Melanie Klein jak żadna inna. Przedstawia jej technikę, a także (poprzez dołączone uwagi) daje wgląd w pracę umysłu autorki. Pokazuje też koncepcje teoretyczne Klein, wykorzystywane w procesie analitycznym. [...] Książka ta, będąca ostatnim dziełem Melanie Klein, jest godnym pomnikiem jej twórczego myślenia.
  Elliott Jaques ze Słowa wstępnego

  Melanie Klein (1882–1660) jest znana jako wybitna psychoanlityczka, twórczyni kierunku w psychoanalizie kładącego nacisk na relację z obiektem. Jej technika pracy z dziećmi, koncepcje nieświadomych fantazji, pozycji paranoidalno-schizoidalnej i depresyjnej przyczyniły się do nowego rozumienia wczesnych faz rozwoju dziecka. Miały również wpływ na rozumienie psychopatologii dorosłych i na analityczną technikę leczenia.

   

  Książka wydana przy wsparciu MELANIE KLEIN TRUST