METAFORY W PSYCHOTERAPII
Przewodnik praktyka
- Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
- Kod wydawcy: 9788382581935 Autor: Niklas Torneke
-
Dostępność:
wysyłamy w 3-4 dni
-
Historia ceny
- szt.
- 74,90 zł 64,90 zł
Okładka: miekka
Liczba stron: 232
Format: 165x235 mm
Rok wydania 2025
Metafory nie tylko pozwalają wyrazić złożoność myśli i emocji, lecz są również niezwykle skutecznym narzędziem psychoterapeutycznym. Niezależnie od podejścia ułatwiają klientom nawiązanie kontaktu z ich podstawowymi wartościami i zyskanie wglądu w specyficzne dla nich wyzwania, a także pomagają wzbudzić inspirację i motywację niezbędne do podjęcia świadomych działań na rzecz upragnionej zmiany. Jak zatem w pełni wykorzystać potencjał metafor w praktyce terapeutycznej?
W tym wyczerpującym przewodniku psychoterapeuta Niklas Törneke łączy wiedzę z zakresu nauk behawioralnych i językoznawstwa, wyjaśniając, w jaki sposób i kiedy stosować metafory, aby zwiększyć skuteczność terapii. Przedstawia najważniejsze informacje na temat teorii ram relacyjnych (RFT) i przywołuje wyniki badań klinicznych, które dotyczą wykorzystania metafor w pracy terapeutycznej.
Czytelnik znajdzie w tej książce narzędzia i strategie pomocne w tworzeniu metafor na potrzeby analizy funkcjonalnej, ustanawiania dystansu obserwacyjnego, ukierunkowania terapii czy budowania relacji terapeutycznej. Co najważniejsze, zawiera ona przykładowe metafory i ćwiczenia, które można wykorzystać podczas sesji, aby pomóc klientom wprowadzać trwałe zmiany w życiu. Praktyczne wskazówki, przykłady rozmów z klientami i narzędzia gotowe do zastosowania w codziennej pracy sprawiają, że niniejszy przewodnik to nieocenione wsparcie dla specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego.
Gitta Jacob – psycholog kliniczna, psychoterapeutka pracująca w nurcie poznawczym i terapii schematów na Wydziale Psychologii Klinicznej i Psychoterapii Uniwersytetu we Fryburgu. Jest członkiem założycielem Międzynarodowego Towarzystwa Terapii Schematów. Przewodniczyła grupie roboczej do spraw zaburzenia osobowości typu borderline na oddziale psychiatrii i psychoterapii Szpitala Uniwersyteckiego we Fryburgu.