CZYTANIE BIONA

 • Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 95,00 zł 84,90 zł

  Oprawa: twarda
  Format:
  Liczba stron: 368
  Rok wydania: 2021

  Spis treści

  Podziękowania

  Wstęp do wydania polskiego

  Wprowadzenie

   

  Część I Przed cezurą – przekształcenia w wiedzy

  1 Biografia, 1897–1966

  2 Doświadczenia w grupach i inne prace (1961/2015)

  3 Artykuły na temat psychozy (1953–1960)

  4 Uczenie się na podstawie doświadczenia (1962b/2011)

  5 Elementy psychoanalizy (1963/2012)

  6 Przekształcenia (1965/2015)

   

  Część II Po cezurze – przekształcenia w O

  Wprowadzenie

  7 Biografia, 1967–1979

  8 Uwaga i interpretacja (1970/2018)

  9 Po namyśle

  10 A Memoir of the Future (Wspomnienie przyszłości) (1977)

  11 Wykłady, seminaria i krótkie teksty będące przygotowaniami do wykładów (1973–1979)

  12 Autobiografia

  13 Dalszy rozwój myśli Biona

   

  Podsumowanie

  Dodatki

  Słuchanie i czytanie Biona (James S. Grotstein)

  Moja wdzięczność dla Biona (Antonino Ferro)

  Odkrywanie Biona, Osobiste wspomnienie (H.B. Levine)

  Bibliografia

  Indeks

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Wilfred R. Bion powszechnie uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych i inspirujących autorów psychoanalitycznych drugiej połowy XX wieku. Punktem wyjścia jego myślenia teoretycznego i klinicznego były teorie Freuda i Klein. W książce Czytanie Biona śledzimy ewolucję przełomowych odkryć autora na temat funkcjonowania psychiki, poznajemy też ich szerszy kontekst.

  Rudi Vermote szczegółowo analizuje kolejne prace Biona, prezentując je w porządku chronologicznym, ogólnie omawia najważniejsze koncepcje autora. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej, „Przekształcenia w Wiedzy”, śledzimy odyseję Biona szukającego odpowiedzi na to, jak umysł przetwarza treści psychiczne. W części drugiej, „Przekształcenia w O” dowiadujemy się, jak Bion przedefiniował wcześniej wprowadzone pojęcia, tym razem przyjmując perspektywę wymiaru nieznanego i niepoznawalnego. Główny tekst wzbogacają zamieszczone w ramkach i w osobnych rozdziałach informacje biograficzne oraz komentarze na temat naukowych, artystycznych i filozoficznych odniesień obecnych w pracach Biona.

  Każdy, kto zajmuje się ludzkim umysłem, odnajdzie ważne inspiracje w opracowanych przez Biona teoriach. Wywarły one też znaczący wpływ na psychoanalizę, psychoterapię i rozumienie psychopatologii. Dzięki opracowaniom tego autora lepiej rozumiemy, czym jest zmiana psychiczna i kreatywność, a także zjawiska zachodzące w małych i dużych grupach. Odkrywanie wartości tych koncepcji dla badań w dziedzinie sztuki, literatury, socjologii, religii i ekonomii dopiero się rozpoczęło.

  Książka Czytanie Biona okaże się przydatna zarówno dla osób, które dopiero zapoznają się z pracami tego psychoanalityka, jak i dla doświadczonych profesjonalistów studiujących jego teksty.

   

  Rudi Vermote jest analitykiem szkoleniowym, byłym prezesem Belgijskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego. Prowadził wykłady i publikował prace poświęcone spuściźnie Biona. Jest członkiem redakcji International Journal of Psychoanalysis.