ODWRÓCONA RELACJA
Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo

 • Dodaj recenzję:
  • Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
  • Autor: Sunderland Margot
  • Dostępność: wysyłamy w 3-4 dni
  • szt.
  • 49,90 zł 39,90 zł
  Oprawa: Miękka
  Format: 15.5x23.0cm
  Liczba stron: 
  Rok wydania: 2019
  ISBN: 978-83-233-4428-5

   

  Jeśli Mama jest rozchwiana, świat jest rozchwiany.
  Jeśli Mama nie jest szczęśliwa, nikt nie jest szczęśliwy.
  Jeśli Tata budzi strach, świat budzi strach.
  Jeśli Mama jest zdezorganizowana – czuję, że świat wariuje
                                                             (Bryan Post)

  Wszystkie dzieci potrzebują regulacji emocjonalnej ze strony rodziców. Zwłaszcza w przypadku silnych emocji, takich, jak wściekłość, frustracja, stres czy lęk. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest to, by wysłuchać dziecko, pomóc mu zrozumieć oraz opanować własne uczucia. To naturalna rola rodziców.

  Co jednak, jeśli tej równowagi emocjonalnej brakuje samym rodzicom? Jeśli to oni nie radzą sobie z własnymi uczuciami? Co w końcu, jeśli ich umysły są do tego stopnia wypełnione własnymi problemami, że nie ma w nich już przestrzeni na to, by zająć się dzieckiem?

  Autorka książki wyjaśnia, że rodzice zaabsorbowani własnymi sprawami nie są w stanie skutecznie zająć się potrzebami relacyjnymi i emocjonalnymi swojego dziecka. Nie chodzi tu o sporadyczne czy przejściowe trudności, które mają miejsce w każdej rodzinie. Problematyczna jest sytuacja, kiedy dzieje się to przez większość czasu, a zachowania rodzica przerażają, zawstydzają lub poniżają dziecko, burzą jego poczucie bezpieczeństwa, wprowadzają chaos, niszczą poczucie własnej wartości. Napięcia i trudności rodzica stają się napięciami i trudnościami dzieci, a dom przestaje być ostoją ciepła i spokoju.