WPROWADZENIE DO PSYCHOTERAPII GRUPOWO-ANALITYCZNEJ
Badania nad integracją społeczną osób i grup

 • Dodaj recenzję:
  • Wydawca: Oficyna Ingenium
  • Autor: Foulkes S.H.
  • Dostępność: wysyłamy w 3-4 dni
  • szt.
  • 49,00 zł 44,90 zł

  Stron: 206
  Oprawa miękka

  ISBN: 978–83–62651–34-4

   

  Spis treści

  Słowo wstępne

  Wstęp

  Podziękowania

  CZĘŚĆ I OGÓLNE WPROWADZENIE

  Jednostka traktowana jako całość w sytuacji całościowej

  Badania nad grupą

  Sytuacja psychoanalityczna

  Sytuacja grupowo-analityczna

  CZĘŚĆ II KONTEKST Terapeuta i pacjent

  Formy grup

  Praca grupowa w różnych fazach

  CZĘŚĆ III SYTUACJA GRUPOWO-ANALITYCZNA

  Przygotowania

  Czynniki związane z czasem

  Wkład prowadzącego

  Trzy podstawowe zasady

  Sytuacja grupowo-analityczna w działaniu

  Grupa zamknięta

  Grupy zajęciowe

  Oddziaływanie na szpital

  Ilustracje z pracy grupowo-analitycznej

  Umiejscowienie zaburzenia

  CZĘŚĆ IV PROWADZĄCY

  Wkład prowadzącego

  Kwalifikacje prowadzącego

  Szkolenie

  CZĘŚĆ V BADANIA

  Analiza grupowa i jej relacje z innymi podejściami

  Pewne formy oddziaływania grupowego – wskazania, dobór, dynamika i terapia

   

  „Nawet dzisiaj czytanie pierwszej części to zapierające dech przeżycie. Na pierwszych trzydziestu stronach Foulkes wykłada na stół wszystkie swoje grupowo-analityczne karty. Pisząc jak ktoś, kto ma tak dużo do powiedzenia, że nie ma czasu, aby zdjąć płaszcz, daje zwięzły, dobrze udokumentowany przegląd swoich podstawowych teoretycznych założeń i klinicznych zasad”. Tak pisał Dieter Nitzgen w sześćdziesiątą rocznicę ukazania się Wprowadzenia do psychoterapii grupowo-analitycznej. Badania nad integracją społeczną osób i grup.


  Rzeczywiście, wydane w 1948 roku Wprowadzenie, czyli pierwszy podręcznik psychoterapii grupowo-analitycznej, nie straciło nic na aktualności. Foulkes rekapituluje swoje – kilkuletnie wtedy – doświadczenia z pracy z grupami i w grupach oraz rezultaty badań nad terapeutycznym ich wykorzystaniem. Prezentuje, co wie i czego jeszcze nie wie, zastanawia się i skłania do myślenia Czytelnika, który odnosi wrażenie, że towarzyszy mu w tworzeniu teorii. Przedstawia zapisy sesji grup terapeutycznych toczących się w rożnych kontekstach, które same „mówią” o tym, czym jest podejście grupowo-analityczne.
  Do polskiego wydania dodano wykład niemieckiego analityka grupowego, Dietera Nitzgena, wygłoszony w sześćdziesiątą rocznicę wydania książki Foulkesa. Nitzgen zapoznaje Czytelników z „duchem czasu”, w którym powstawała ta praca. Ukazuje atmosferę, w jakiej tworzyły się zręby grupowej psychoterapii, ówczesnych fascynacji, odkryć, sporów, konfliktów, a także słynnego eksperymentu w szpitalu wojskowym w Nothfield, w który zaangażowani byli W. R. Bion i S. H. Foulkes. Nitzgen wskazuje na inspiracje, identyfikacje i twórcze przekształcenia myśli innych współczesnych Foulkesowi teoretyków.


  Lektura tego wykładu pozwala czytać Wprowadzenie jak „powieść pełną powieści”: odnajdować w niej wątki związane z tworzeniem teorii, historyczne, osobiste. Dzięki temu udziałem Czytelnika staje się prawdziwe „doświadczenie grupowo-analityczne”, ukazujące osobę autora, jego dzieło i jego grupę na tle określonego czasu historycznego jako „całość w sytuacji całościowej”. Dokładnie tak jak S. H. Foulkes proponował, aby patrzeć na osobę ludzką.

  Joanna Skowrońska