TRANSDIAGNOSTYCZNA TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA ZABURZEŃ EMOCJONALNYCH. UJEDNOLICONY PROTOKÓL LECZENIA.
Poradnik
- Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
-
Dostępność:
wysyłamy w 3-4 dni
-
Historia ceny
Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 59,90 zł brutto
- szt.
- 69,90 zł 62,90 zł
Oprawa : miękka ze skrzydełkami
Format: 165 x 235 mm
Liczba stron: 236
Wydanie: I
Rok wydania: 2021
Osoby zmagające się z zaburzeniami emocjonalnymi odczuwają silne, niechciane, przytłaczające emocje, które uniemożliwiają im osiąganie ważnych celów życiowych i obniżają komfort życia. Negatywnie odbierają własne przeżycia, doświadczają dyskomfortu wywołanego przez powiązane z nimi doznania fizyczne, są dla siebie bardzo surowe. Intensywnie odczuwają lęk, smutek, złość czy poczucie winy. W celu uniknięcia trudnych przeżyć podejmują działania, które chwilowo poprawiają samopoczucie, lecz na dłuższą metę prowadzą do nasilenia przykrych odczuć. Często cierpią też na zaburzenia współistniejące.
Program terapeutyczny opisany w niniejszej książce jest przeznaczony dla osób dotkniętych zaburzeniami emocjonalnymi, takimi jak zaburzenie paniczne, fobia społeczna, zaburzenie lękowe uogólnione, zaburzenie stresowe pourazowe, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne oraz depresja. Pomaga lepiej zrozumieć odczuwane emocje i rozpoznać działania podejmowane w reakcji na nie. Zmierza do zmiany nawyków związanych z regulacją emocji, aby zmniejszyć intensywność i częstotliwość narzucających się, przytłaczających doświadczeń emocjonalnych. Uczy, że emocje – nawet te trudne i niewygodne – pełnią ważną funkcję, dlatego tak istotna jest ich akceptacja, pozwalająca zapanować nad odruchową reakcją, aby reagować skuteczniej.
Celem programu terapeutycznego jest nabycie umiejętności radzenia sobie z przytłaczającymi emocjami, czemu służą:
- lepsze zrozumienie własnych przeżyć emocjonalnych,
- dopuszczanie do siebie emocji oraz ich akceptowanie,
- podważanie automatycznych myśli i rozwijanie elastyczności poznawczej,
- oswojenie się z doznaniami fizycznymi wpływającymi na sposób przeżywania emocji,
- eliminowanie zachowań emocjonalnych i zastępowanie ich bardziej przystosowawczymi.
Niniejszy poradnik – stanowiący uzupełnienie podręcznika terapeuty – służy do powtarzania i utrwalania informacji uzyskanych podczas sesji. Zawiera wszystkie materiały niezbędne do wykonywania zadań wyznaczonych przez terapeutę. Jest źródłem rzetelnej wiedzy dla osób uczestniczących w terapii, wspierając ich działania między sesjami. Uwzględniono w nim także wskazówki dotyczące zapobiegania nawrotom zaburzenia.
Podręcznik terapeuty i towarzyszący mu niniejszy poradnik to klarowna i łatwa do przyswojenia wykładnia tego, jak krok po kroku prowadzić opartą na dowodach terapię poznawczo-behawioralną niezależnie od rodzaju zaburzeń emocjonalnych. Prezentowane transdiagnostyczne podejście integrujące różne nowe zjawiska, takie jak uważność, uwiarygadniają zarówno badania naukowe potwierdzające jego skuteczność, jak i osoba głównego autora – wybitnego klinicysty i naukowca, który przez ostatnich kilka dekad wywierał znaczący wpływ na rozwój psychoterapii i psychologii klinicznej, szczególnie w obszarze zaburzeń lękowych. Książka zdecydowanie warta lektury, a opisany protokół – zastosowania w praktyce.
dr hab. n. med. Paweł Holas
psychiatra, psychoterapeuta i superwizor PTTPB,
Wydział Psychologii UW
Niniejszy poradnik to doskonałe narzędzie dla wszystkich osób zmagających się z depresją i lękiem. Zawiera przystępnie opisaną teorię, ćwiczenia pomagające uporać się ze spadkami nastroju i odczuwanym napięciem, a także zestaw najbardziej aktualnych informacji na temat funkcjonowania człowieka. Czerpie z tradycji terapii o udowodnionej naukowo skuteczności, a jego autorzy należą do najbardziej uznanych badaczy współczesnej psychoterapii.
Agnieszka Wroczyńska
certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, superwizorka PTTPB