PSYCHOLOGIA KLIMATU

 • Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 69,00 zł 61,90 zł

  Oprawa twarda

  Liczba stron: 166

  Rok wydania: 2022

  Spis treści

  1. Wprowadzenie – kwestia życia i śmierci
   Wendy Hollway, Paul Hoggett,
   Chris Robertson, Sally Weintrobe
  2. Zmiany klimatu – od zaprzeczenia do nihilizmu
   Paul Hoggett
  3. Którędy wpada światło – wykraczając poza psychologiczną
   koncepcję nowoczesnej jednostki
   Wendy Hollway
  4. Psychologia klimatu na kulturowym pograniczu
   Chris Robertson
  5. Śmiałość wyobraźni potrzebna do naprawy
   i rozwoju ekologicznego self
   Sally Weintrobe
  6. W moim kresie jest mój początek
   Wendy Hollway, Paul Hoggett
   Chris Robertson, Sally Weintrobe

   

  Psychologia klimatu to nowa, bardzo potrzebna dziedzina oferująca wsparcie teoretyczne dla podejmowanych przez wielu ludzi wysiłków w celu zmiany destrukcyjnych wzorców naszych relacji z Ziemią. W książce pojawia się wiele nowatorskich rozważań, które inspiracje czerpią z dziedzin eko-psycho-społecznych. Autorzy stawiają przed czytelnikiem wyzwanie, zmuszają go do szukania nowych sposobów myślenia o współczesnym kryzysie ekospołecznym, a także nowych form przeciwdziałania mu.

  Tematem tej książki nie będzie ekologizm ani praktyczne rozwiązania, na przykład szukanie naturalnych źródeł energii, wprowadzanie stref zakazu połowu, opracowywanie nowych modeli ekonomicznych czy kontrola migracji. Nie koncentrujemy się na destabilizacji klimatu jako takiej, a raczej na tym, w jaki sposób populacja, szczególnie północnej części globu, swoimi niezmienionymi zwyczajami przyczynia się do ogólnoplanetarnego wymierania. Rozpoznanie powodów tego stanu rzeczy wymaga refleksji psychologicznej.

  Psychologia klimatu bada współczesne lęki egzystencjalne oraz towarzyszące im obrony, jak również sposoby porzucania dawnych przekonań i otwierania się na nowe. Proponuje innowatorskie praktyki, formy wsparcia, style życia oraz koegzystowania, które pozwalają społecznościom na przetrwanie i prosperowanie. Sugeruje nowe podejście do wizualizowania wewnętrznych światów, z uwzględnieniem powiązań czy zależności z istotnymi siłami, obiektami żywymi, stworzeniami, z którymi dzielimy środowisko.

  Tytułem naszego opracowania zwracamy uwagę na to, że nowa era, która nadeszła wraz z końcem nowoczesności, to era niebezpieczeństw zagrażających zarówno życiu na ziemi, jak i różnorodności kulturowej ludzkich społeczności.

  (fragm. Rozdziału 1)

   

  Wendy Hollway, Paul Hoggett, Chris Robertson i Sally Weintrobe – psycholodzy i psychoterapeuci – są członkami Sojuszu ds. Psychologii Klimatu (Climate Psychology Alliance), założonego w 2012 roku przez Paula Hoggetta i Adriana Traita