POZYTYWNE SKUTKI DOŚWIADCZEŃ TRAUMATYCZNYCH CZYLI KIEDY ŁZY ZAMIENIAJĄ SIĘ W PERŁY

  • Dodaj recenzję:
    • szt.
    • 45,90 zł
    Oprawa: Miękka
    Format: 16.0x23.0cm
    Liczba stron: 244
    Rok wydania: 2013
    ISBN: 978-83-7641-875-9

    Trauma (uraz psychiczny), do jakiej dochodzi w reakcji na wydarzenia lub sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu człowieka, na ogół wiąże się z różnymi negatywnymi konsekwencjami i zaburzeniami. Tymczasem książka pokazuje, że w wyniku doświadczonej traumy może pojawić się wiele pozytywnych zmian, które składają się na fenomem potraumatycznego wzrostu. Te pozytywne zmiany przejawiają się w poprawie relacji z innymi, większym docenianiu życia, dokonanych przewartościowaniach w sferze duchowej, wyższej samoocenie. Oznacza to, że z doświadczenia traumatycznego, oprócz niewątpliwej straty, doznanego bólu czy cierpienia, człowiek potrafi wynieść też coś dobrego. Wymaga to jednak pewnych umiejętności, aby doprowadzić do przekształcenia łez w perły, i stworzyć szanse nie tyle na szczęśliwe, co dobre i sensowne życie.

    Monografia jest przeznaczona dla wszystkich osób zainteresowanych problematyką traumy i jej skutków, zwłaszcza pozytywnych. Szczególnie jednak będzie przydatna dla psychologów, zarówno teoretyków, jak i praktyków, zwłaszcza psychologów klinicznych, specjalistów z zakresu zdrowia, stresu i psychotraumatologii, a także lekarzy psychiatrów, którzy zajmują się leczeniem zaburzeń po stresie pourazowym. Książka będzie także cennym źródłem wiedzy dla studentów psychologii, pedagogiki, socjologii, medycyny.

    Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Grażyny Dolińskiej-Zygmunt

    Praca Niny Ogińskiej-Bulik stanowi niezwykle wartościowe poznawczo kompendium wiedzy o przejawach i uwarunkowaniach pozytywnych następstw traumatycznych zdarzeń. Nadmienić należy, że jest jedyną, jak dotychczas, na rynku krajowym publikacją w zakresie tej tematyki. Dodatkowym i ważnym zarazem walorem publikacji jest także czytelny, komunikatywny język. Sprawia on, że Czytelnik z uwagą, zainteresowaniem i zrozumieniem może podążać za tokiem wywodu Autorki. Czyni to lekturę tekstu przejrzystą i dostępną w odbiorze nawet osobom spoza kręgu dziedziny psychologii.