KSIĘGA DINY
Trylogia Diny, tom 1

 • Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 49,90 zł 34,90 zł
  Oprawa: Miękka
  Format: 14.5x20.5cm
  Ilość stron: 580
  Rok wydania: 2014
  ISBN: 978-83-62122-66-0

  Nagroda Księgarzy Norweskich przyznawana za najlepszą książkę dekady (1990)

  Dzika, namiętna i mroczna opowieść o niepokornej kobiecie łamiącej wszelkie zakazy.

  "Jam jest Dina, zabijam tych, których kocham" - mówi tytułowa bohaterka. Śmierć towarzyszy Dinie nieustannie, jest oswojona, bliska jak duchy zmarłych, które często ją nawiedzają. Dina żyje na pograniczu dwóch światów. Zafascynowana przemijaniem i sztuką unicestwiania, naznaczona piętnem śmierci.
  Księga Diny jest kontynuacją najlepszych rozdziałów w norweskiej tradycji literackiej. To książka pod każdym względem niezwykła – pełna napięcia i zabawna, przejmująca w opisach dramatycznego losu bohaterki. Dina nazywana przez autorkę amazonką i wojowniczką, wilczycą i olbrzymką, pozostaje przede wszystkim głęboko zranionym dzieckiem, którego uczucia uległy dewiacji w wyniku strasznych przeżyć.
  „Pełna humoru książka w zachwycający sposób przywołująca miejsca i wrażenia. Można ją wręcz poczuć i posmakować.”
  Daily Telegraph (Wielka Brytania)
  „Genialność tej książki zawiera się w niezwykle poruszającym portrecie kobiety na zawsze uwięzionej we własnej przeszłości.”
  Los Angeles Times (USA)
  „Książka, która zostanie z Tobą na zawsze.”
  Kristianstads-bladet (Szwecja)
  „Wystrzałowa książka – wyjątkowy talent i niezwykła siła sugestii.”
  Politiken (Dania)
  „Ekscytująca i zabawna.”
  Süddeutsche Zeitung
  „Książka Wassmo to arcydzieło świecące na niebie literackim jak mega gwiazda. Ona jest królową powieści.”
  VG (Norwegia)
  „Księga Diny to książka buchająca energią.”
  Arbeiderbladet (Norwegia)
  „Księga Diny to nie tylko wybitna literatura, lecz również niezwykle ekspresyjny obraz, wspaniała symfonia, poruszająca rzeźba kobiety pełnej mocy i bólu, która stała się centrum wszystkiego i przeznaczeniem wszystkich.”
  Det fri Aktuelt (Dania)


  Herbjorg Wassmo – wybitna norweska pisarka urodzona w 1942 roku w Vesteralen. Zadebiutowała w 1976 roku zbiorem wierszy Skrzydlaty zespół, zasłynęła jednak jako powieściopisarka. Jest autorką wielu znakomitych powieści, w tym dwóch trylogii poświęconych dwóm bohaterkom: Torze i Dinie. Wielokrotnie nagradzana, między innymi otrzymała prestiżową Nagrodę Literacką Rady Nordyckiej, Nagrodę Krytyków, Nagrodę Księgarzy oraz nagrodę im. Amalie Skram. Jej najpopularniejszą książką jest „Księga Diny”, która została zekranizowana w roku 2002. W swej nanjnowszej książce autorka opisuje historię swej rodziny aż do momentu, w którym staje się jedną z najwybitniejszych współczesnych pisarek. Herbjorg Wassmo napisała również wiele noweli i sztuk teatralnych. Jej książki zostały przetłumaczone na 26 języków, między innymi angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, rosyjski, japoński i hebrajski.