GDY RUNĄ MURY MILCZENIA

  • Dodaj recenzję:
    • szt.
    • 22,90 zł

    Oprawa: Miękka
    Format: 14.4x20.5cm
    Ilość stron: 111
    Rok wydania: 2006
    ISBN: 83-7278-143-5

     

    Zależność małego dziecka od rodziców, jego zaufanie do nich, jego potrzeba otrzymywania i dawania miłości nie mają granic. Zdradę tej tęsknoty, wykorzystywanie zależności i zaufania dziecka - czyli to, co powszechnie nazywa się wychowaniem - Alice Milier potępia jako działanie przestępcze, powodowane ignorancją i niechęcią do zmiany. Jakie tragiczne następstwa może mieć taka obłuda, pokazuje autorka światowego bestselleru "Dramat udanego dziecka" na przykładzie tyrana Nicolae Ceauęescu, który swoje wyparte doświadczenia z dzieciństwa, swój tragiczny los zgotował też milionom ludzi, przedstawiając swoją działalność jako zbawienną dla Rumunii. Nadzieją dla dorosłych, którzy cierpią z powodu wypartych urazów dzieciństwa lub są sprawcami cierpienia innych ludzi, jest dostrzeżenie przez nich samych i przez społeczeństwo sygnałów informujących o ich tragedii - dopiero wtedy mury milczenia ukrywające cierpienia dziecka zostaną na zawsze zburzone.

    Alice Miller urodziła się w Polsce w 1923 roku, jednak mieszka w Szwajcarii. Tam też studiowała filozofię, socjologię i psychologię i doktoryzowała się w 1953 roku. Ukończyła również kursy psychoanalizy i jako praktykujący psychoanalityk zaangażowana jest w nauczanie i szkolenie od ponad 20 lat.
    Kiedy w 1980 roku zrezygnowała zarówno z praktyki, jak i z działalności pedagogicznej, zaczęła pisać, dzieląc się swoją wiedzą dotyczącą dzieciństwa. Jej książki: Bunt ciała, Dramat udanego dziecka, Mury milczenia czy Zniewolone dzieciństwo stały się światowymi bestsellerami.

    W miarę rozwoju jej pisarstwa, spojrzenie Alice Miller na dziecko stawało się coraz bardziej odległe od tradycyjnej teorii Freuda. Na początku zadedykowała Freudowi swoją książkę Thou Shalt Not Be Aware z okazji 125 rocznicy jego urodzin „Jego odkrycia związane z przetrwaniem dziecięcych doświadczeń w nieświadomości dorosłych oraz zjawiska zahamowań wpłynęły na moje życie i sposób myślenia” -mówi. Doszłam jednak do innych wniosków niż Freud, kiedy nie mogłam już dłużej odrzucać tego, czego nauczyłam się od pacjentów na temat wypierania ze świadomości wykorzystywania w dzieciństwie”.