SEMINARIA KLINICZNE I INNE PRACE

 • Dodaj recenzję:
  • Wydawca: Oficyna Ingenium
  • Autor: Bion Wilfred R.
  • Dostępność: wysyłamy w 24 godz.
  • szt.
  • 89,00 zł 82,90 zł

  Tytuł oryginału: Clinical Seminars and Other Works
  Wstęp: Michał Łapiński
  Przekład: Danuta Golec
  Oprawa: twarda płócienna z obwolutą Format:
  Liczba stron: 363
  Rok wydania: 2013
  ISBN: 978-83-62651-12-2


  Spis treści

  Wstęp do wydania polskiego

  Część pierwsza. Seminaria kliniczne

  Brasilia
  Wkład do dyskusji panelowej: Brasilia, nowe doświadczenie
  São Paulo

  Część druga. Cztery dyskusje

  Część trzecia. Cztery artykuły

  Wzburzenie emocjonalne
  O cytacie z Freuda
  Dowody
  Czerpanie jak największych korzyści z sytuacji niekorzystnej
  Indeks


  […] W zapisach seminariów, w sposobie prowadzenia przez Biona superwizji i w jego pracy z grupą ujawnia się, moim zdaniem, nie tylko „styl” autora ale również jego sposób myślenia ilustrujący rozumienie psychiki ludzkiej i wynikające z tego podejście do analizy.

  Jest to postawa neutralnie zaangażowana, ułatwiająca, rozumiejąca, ale bez przyjmowania pozycji kogoś, kto „wie najlepiej”. Czytelnika, który szukać będzie w Seminariach rewelacji i objawień spotka zawód. Wypowiedzi Biona nie pretendują do prawd ostatecznych, a on sam – świadom występującej w grupie i w poszczególnych uczestnikach powszechnej tendencji do robienia z niego autorytetu i wyroczni – konsekwentnie nie daje się wmanewrować w pełnienie roli takiego „guru”. Zachęca natomiast uczestników do samodzielnych dociekań i poszukiwań. Inspiruje ich, by zmierzali nie do tego, by stać się analitykami, którzy „wiedzą najlepiej”, ale takimi, którzy „wiedzą swoje”, opierając się na własnych doświadczeniach.

  Książka ta jest namacalną ilustracją tez Biona i okazją do ujrzenia go przy pracy. Wrażenie z tej lektury początkowo może być diametralnie różne od tego, które towarzyszyło lekturze, na przykład, Uczenia się na podstawie doświadczenia (Bion, 1962/2011) czy Elementów psychoanalizy (Bion, 1963/2012). Przeczytawszy teksty seminariów i wykładów, można jednak dojść do wniosku, że jest to konsekwentnie ten sam Bion, którego poznaliśmy, czytając jego prace teoretyczne i który w tamtym wydaniu mógł wydać się hermetyczny, ezoteryczny i abstrakcyjny. Okaże się, że tamten Bion, który wydawał się oderwany od rzeczywistości gabinetu, tak naprawdę nigdy z niego nie wyszedł, tylko rzeczywistość tę próbował ogarnąć i rozumieć na rożne sposoby. […]

  Michał Łapiński
  z Wstępu do wydania polskiego