WYKŁADY Z PSYCHOANALIZY
POJĘCIA I HISTORIA ICH ROZWOJU

 • Dodaj recenzję:
  • Wydawca: Oficyna Ingenium
  • Autor: De Masi Franco
  • Dostępność: wysyłamy w 3-4 dni
  • szt.
  • 63,00 zł 58,90 zł

  Oprawa twarda
  Format: 147 x 214 mm
  Liczba stron: 202
  Rok wydania: 2018
  ISBN: 978-83-62651-53-5

  Spis treści

  Wprowadzenie

  1. O specyfice psychoanalizy
  2. Formułowanie diagnozy w psychoanalizie
  3. Znaczenie historii klinicznej
  4. Modele psychoanalityczne
  5. Nieświadome i rzeczywistość emocjonalna
  6. Brak potwierdzenia doświadczenia emocjonalnego
  7. Przeniesienie i relacja analityczna
  8. Impas
  9. Przeciwprzeniesienie
  10. Regresja
  11. Lęk
  12. Fobia i panika
  13. Trauma
  14. Tożsamość i psychopatologia
  15. Depresja melancholijna
  16. Narcyzm
  17. Wycofanie psychiczne
  18. Rozważania końcowe

  Bibliografia

   

  Wykłady z psychoanalizy to omówienie najważniejszych pojęć psychoanalitycznych istotnych z perspektywy pracy klinicznej. Franco De Masi wskazuje na fundamenty analitycznego myślenia, które warto poznać, zachować i docenić, gdyż – choć teoria i technika ewoluują – podstawowe elementy pracy klinicznej pozostają niezmienne. W kolejnych rozdziałach dyskusję poprzedza omówieniem procesu, który doprowadził do sformułowania danego pojęcia.

  Kolejna książka tego wybitnego włoskiego psychoanalityka na pewno zainteresuje zarówno doświadczonych klinicystów, jak i adeptów psychoterapii, a także wszystkich, których interesuje specyfika podejścia psychoanalitycznego.

   

  Młody analityk, którym ja także kiedyś byłem, pragnie poznać taki system teorii, dzięki któremu poczuje się bezpiecznie w pracy klinicznej. Niestety, poznanie analityczne nabywamy i stale wzbogacamy jedynie w praktyce analitycznej, dzięki czemu stajemy się bardziej skuteczni. Nie istnieje wiedza przydatna w każdej sytuacji. Analityk, także po osiągnięciu pewnego poziomu kompetencji, często ze zdumieniem napotyka coś, czego wcześniej nie poznał

  Jeśli przyjmiemy taką perspektywę, stanie się jasne, że nie istnieje ogólna teoria psychoanalizy albo ogólna teoria wyjaśniająca, która byłaby pomocna w zrozumieniu złożoności wszystkich doświadczeń klinicznych. Istnieje za to kilka hipotez, które będą przydatne, jeśli zastosujemy je w pracy z pasującymi do nich formami zaburzeń. W psychoanalizie, podobnie jak w każdej dziedzinie nauki, nie ma prawd wiecznych, poważnym błędem jest więc traktowanie dzieł Freuda jako świętych tekstów, zamiast czytania ich, konfrontowania i integrowania z tym, co napisano później.