NIENAWIDZĘ CIĘ! NIE ODCHODŹ! /dodruk/
Zrozumieć osobowość borderline

 • Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 46,90 zł 42,90 zł
  Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
  Format: 15.0x23.0cm
  Liczba stron: 302
  Rok wydania: 2020

   

   
   
   
   
   

  Dla pacjentów, ich bliskich, przyjaciół i terapeutów.

  Skrajne wahania nastroju i nieprzewidywalne wybuchy gniewu; dojmujące uczucie pustki i strach przed porzuceniem; burzliwe relacje międzyludzkie i skłonność do zachowań autodestrukcyjnych, aż po groźby i gesty samobójcze. Te powtarzające się objawy stanowią codzienność milinów osób z zaburzeniami osobowości z pogranicza  (Borderline
  Personality Dissorder – BPD
  ), ich krewnych i przyjaciół. Chociaż badania pokazują, że problem ten dotyka nawet co czwartej osoby poszukującej pomocy psychiatrycznej, to wciąż spotyka się z dużym niezrozumieniem społecznym, zaś specjalistom przysparza trudności z diagnozą.
  Autorzy w przystępny sposób przybliżają czytelnikowi świat osoby z BPD, pomagając zrozumieć, w jaki sposób postrzega ona rzeczywistość oraz jakie uczucia i myśli kłębią się w jej głowie – co znacznie ułatwiają liczne przykłady i zrozumiałe porównania. Jednocześnie dokładnie omawiają wszystkie typowe objawy, możliwe przyczyny zaburzenia i sposoby terapii. Osobne rozdziały poświęcono także praktycznym wskazówkom dotyczącym rozwiązywania sytuacji kryzysowych i komunikacji z osobami z zaburzeniami borderline. To doskonałą lektura zarówno dla samych osób z objawami BPD, ich bliskich, jak i terapeutów.

  Nienawidzę cię! Nie odchodź! to pierwsza książka, dzięki której czytelnicy zapoznali się z zaburzeniem osobowości z pogranicza. Wszyscy jesteśmy ogromnie wdzięczni doktorowi Kreismanowi za jego pionierskie wysiłki na rzecz podniesienia świadomości na temat tego przysparzającego ogromnych cierpień zaburzenia psychicznego.
  mgr Valerie Porr, założycielka i prezes Treatment and Research, Advancements National Association for Personality Disorder, autorka książki Overcoming BPD

  Analiza prawdziwych przypadków oraz obszerna lista odnośników do źródeł pozwoli lepiej zrozumieć osobowość z pogranicza nie tylko szerokiemu gronu czytelników, lecz również specjalistom. Książka ta powinna trafić na półki pacjentów, ich przyjaciół i krewnych oraz wszystkich osób zaangażowanych w ich leczenie.
  Randi Kreger, autorka książek Borderline: jak żyć z osobą o skrajnych emocjach  i The Essential Family Guide to Borderline Personality Disorder

  O zaburzeniach osobowości z pogranicza możemy mówić u osób, u których występuje co najmniej 5 z 9 poniższych objawów:

  • Rozpaczliwe próby uniknięcia prawdziwego lub wyimaginowanego porzucenia.
  • Niestabilne i burzliwe relacje interpersonalne.
  • Brak wyraźnego poczucia własnej tożsamości.
  • Impulsywne, potencjalnie szkodliwe i niebezpieczne zachowania (np. problemowe używanie substancji psychoaktywnych, nieodpowiedzialny seks, napady obżarstwa, nieostrożna jazda samochodem itd.)
  • Ponawiane groźby lub gesty samobójcze albo samookaleczanie się.  
  • Gwałtowne wahania nastroju i skrajne reakcje na sytuacje stresowe.
  • Chroniczne uczucie pustki.
  • Częste i niewspółmierne do sytuacji okazywanie złości.
  • Przemijające, wywołane stresem poczucie odrealnienia lub objawy paranoidalne.


  Dr Jerold J. Kreisman, absolwent Cornell University Medical College w Nowym Jorku. Jest dożywotnim zasłużonym członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i  profesorem nadzwyczajnym na wydziale psychiatrii St. Louis University. Współautor książki Sometimes I Act Crazy: Living with Borderline Personality. Prowadzi prywatną klinikę w St. Louis w stanie Missouri w USA.

  Hal Straus, ponad 25 lat zajmuje się profesjonalnie pisaniem i redakcją publikacji o tematyce medycznej. Jest autorem i współautorem siedmiu książek z dziedziny psychologii, sportu i zdrowia, w tym Sometimes I Act Crazy: Living with Borderline Personality. Dyrektor ds. wydawniczych w stowarzyszeniu specjalizującym się w tematyce medycznej.

   

  Spis treści

  Podziękowania 9
  Przedmowa 11
  Nota do czytelnika 15
  1. Świat osobowości z pogranicza 17
  2. Chaos i pustka 41
  3. Geneza zaburzenia osobowości 77
  4. Społeczeństwo z pogranicza 99
  5. Komunikacja z osobą z pogranicza 129
  6. Radzenie sobie z osobowością z pogranicza 151
  7. W poszukiwaniu terapii 171
  8. Przegląd poszczególnych podejść psychologicznych 207
  9. Leki: nauka i obietnica 241
  10. Zrozumienie i powrót do zdrowia 241
  Aneks A. Klasyfikacje DSM-IV-TR 261
  Aneks B. Rozwój koncepcji zaburzeń osobowości z pogranicza 267
  Wykaz materiałów źródłowych 279
  Indeks 285
  O autorach 303