HAMIDA Z ZAUŁKA MIDAKK

 • Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 39,00 zł 30,90 zł

  Wydawnictwo: SAW Smak Słowa
  Oprawa: Twarda
  Format: 15.0x21.0cm
  Ilość stron: 272
  Rok wydania: 2010
  ISBN: 978-83-621-2208-0

  Nadżib Mahfuz (1911–2006) – egipski pisarz, wybitny przedstawiciel współczesnej realistycznej literatury arabskiej, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1988.

  "Hamida z zaułka Midakk" to pierwsza powieść Mahfuza przełożona na język obcy (angielski w 1964 roku), a także pierwsza, która ukazuje się po polsku. Jej akcja, podobnie jak innych utworów tego autora, toczy się pośród wąskich uliczek Kairu, gdzie w starych domach mieszczą się warsztaty rękodzielnicze i małe sklepiki, a pięknie rzeźbione okiennice kryją przed światem życie rodzinne mieszkańców, z jego specyficzną obyczajowością, radościami i smutkami, nierzadko tragediami.

  Taką tragiczną bohaterką jest Hamida – zaułkowa piękność, dziewczyna naiwna i prosta, ale odważnie i bez skrupułów walcząca o swoje szczęście. Pragnąc wydostać się w szeroki świat, gdzie mają się urzeczywistnić jej marzenia, nie waha się wystąpić przeciw obowiązującym normom, lekceważąc przy tym opinię bliskich i depcząc ich uczucia. Ale świat zawiódł nadzieje Hamidy. Nawet sprytnie obmyślana zemsta nie dosięgnie sprawcy jej nieszczęścia.

  Książka ukazała się dotychczas w 24 językach.

  „Hamida, główna bohaterka Zukak al-Midakk, to jedna z najbardziej interesujących postaci kobiecych w twórczości Nadżiba Mahfuza. Jest nieślubnym dzieckiem, jej przybrana matka, uboga swatka, wynajmuje mieszkanie w domu bogatej wdowy w zaułku. Hamida jest piękna i harda. Nienawidzi zaułka, jego nędzy i panującej wokół beznadziei, marzy o nowoczesnych dzielnicach Kairu, o tym, żeby odrzucić galabiję, ubierać się modnie i żyć jak nowoczesna dziewczyna”.
  Z Przedmowy Jolanty Kozłowskiej

  Seria: KONTYNENTY