EMPATIA. CO TO JEST I DLACZEGO JEST TAKA WAŻNA

 • Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 29,90 zł

  Oprawa: Miękka
  Format: 14x25cm
  Liczba stron: 240
  Rok wydania: 2013

  Spis treści

  1 Empatia – pierwsza prezentacja

  2 Korzenie i definicje

  3 Ewolucja empatycznego umysłu

  4 Jak empatia rozwija się u dzieci

  5 Empatyczny mózg

  6 Indywidualne różnice w poziomie empatii

  7 Gdy brakuje empatii lub jej poziom jest niski

  8 Psychopatia i zaburzenia osobowości typu borderline

  9 Perspektywa społeczna i doświadczenia klienta

  10 Empatyczna komunikacja i relacje służące pomaganiu

  11 Dlaczego empatia działa?

  12 Empatia, moralność i zachowania prospołeczne

  13 Wspieranie empatii u dzieci

  14 Wspieranie empatii u dorosłych

  15 Dobre życie w grupie: empatia i spójność społeczna

  16 Istota ludzka

  Empatia ułatwia zrozumienie uczuć i zachowań innych ludzi. Jest nie tylko podstawową umiejętnością umożliwiającą budowanie udanych relacji osobistych i odnoszenie sukcesu zawodowego, ale pozwala też zrozumieć, co sprawia, że ludzie (i społeczeństwa) postępują moralnie i przyzwoicie.

  Autor tej fascynującej książki proponuje Czytelnikowi ciekawą podróż, której punktem wyjścia są ewolucyjne korzenie empatii; to właśnie zdolności empatyczne oraz umiejętność czytania w umysłach innych osobników odpowiadają za niezwykły sukces naszego gatunku. Poznajemy oszałamiającą karierę, jaką to pojęcie zrobiło w wieku XX, dowiadujemy się, jak wspierać empatię u dzieci i jak pielęgnować ją w wieku dojrzałym. Przekonujemy się, że empatia jest zarówno niezwykłą ludzką umiejętnością, jak i podstawowym warunkiem procesu stawania się i bycia człowiekiem.

  David Howe jest profesorem, badaczem, teoretykiem, wykładowcą pracy socjalnej na University of East Anglia w Norwich, autorem m. in. takich pozycji, jak: The Emotionally Intelligent Social Worker, Attachment Theory for Social Work Practice, Attachment Theory, Child Maltreatment and Family Support. Interesuje go wiele zagadnień i zjawisk: przemoc wobec dzieci, inteligencja emocjonalna, adopcja, teoria przywiązania i praca socjalna.