TOŻSAMOŚĆ PSYCHOANALITYKA i inne studia przypadków

 • Dodaj recenzję:
  • Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
  • Autor: Hańbowski Wojciech
  • Dostępność: wysyłamy w 24 godz.
  • szt.
  • 39,90 zł 35,00 zł
  Wydanie: I
  Okładka: miękka
  Format: A5
  Liczba stron: 200
  Rok wydania: 2013
  ISBN 978-83-7489-479-1
  Na początku książki Autor omawia pokrótce historię psychoanalizy na świecie i w Polsce, a następnie - opierając się na konkretnych przypadkach - środki, jakimi dysponuje psychoanalityk w swojej pracy. Porusza między innymi takie zagadnienia, jak: marzenia senne, relacje rodzinne, anoreksja i starzenie się mężczyzn czy impas w terapii. Dodatkowej wartości książce przydają odwołania do bohaterów literackich i filmowych, które również stanowią swoiste studia przypadku. Autor doskonale pokazuje, jak z pozornego bezładu skojarzeń, snów i opowieści pacjentów wydobyć ukryty w nich sens i porządek.

  (…) psychoanaliza w Polsce nie jest już tylko dziedziną psychoterapii, ale stała się faktem społecznym i kulturowym. Wykorzystuje się ją do wyjaśniania twórczości literackiej i artystycznej. Psychoanaliza intryguje i wzbudza wiele pytań dotyczących jej podstaw naukowych, efektywności, trudności napotykanych w trakcie postępowania terapeutycznego czy też wyjaśnień, jakie dzięki niej można uzyskać.

  Wojciech Hańbowski – jeden z założycieli pierwszych organizacji psychoanalitycznych w Polsce. Psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, były Prezes tego Towarzystwa. Członek International Psychoanalytical Association, członek korespondent British Psychoanalytical Society, członek Europejskiej Podkomisji ds. Rozwoju Nowych Grup Psychoanalitycznych w International Psychoanalytical Association. Prowadzi prywatną praktykę psychoanalityczną dzieci i dorosłych.

  Spis treści

  Wstęp
  1. Bezpieczna metoda
  2. Psychoanaliza i psychoterapia analityczna
  3. Tożsamość psychoanalityka
  4. Przenikanie się dążeń seksualnych i poznawczych
  5. Na przekór życiu. Impas w procesie terapeutycznym
  6. Marzenia senne a popęd śmierci
  7. Anoreksja u mężczyzn
  8. Ojcowie i synowie
  9. Utopia
  10. Starzenie się mężczyzny