TERAPIA PSYCHODYNAMICZNA W PRAKTYCE
STUDIA PRZYPADKÓW

 • Dodaj recenzję:
  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Autor: Summers Richard F., Barber Jacques P.
  • Dostępność: wysyłamy w 3-4 dni
  • szt.
  • 69,90 zł 64,90 zł

  Przekład Joanna Gilewicz

  ISBN: 978-83-233-4064-5
  rok: 2016
  format: B5
  stron:344


  W prezentowanej książce omówiono dwanaście przypadków, przybliżających opracowany przez Richarda F. Summersa i Jacuesa P. Barbera model terapii opartej na dowodach. Dotyczą one podstawowych problemów psychodynamicznych – depresji, obsesyjności, strachu przed porzuceniem, niskiego poczucia własnej wartości, lęku napadowego i traumy. Każdy opis rozpoczyna się od wywiadu i przedstawienia problemów pacjenta, następnie zapoznaje czytelnika z psychodynamicznym opracowaniem przypadku, planem terapii i całym jej przebiegiem aż do zaplanowanego zakończenia, a kończy się wnioskami zawierającymi ocenę postępów. Konkretne przykłady dialogu terapeutycznego odkrywają szczegóły budowania porozumienia z pacjentem, odkrywania jego problemów oraz zmiany emocjonalnej, percepcyjnej i behawioralnej. 
     
  Ten pragmatyczny i przystępny zbiór historii przypadków jest niezastąpioną lekturą dla praktyków i studentów psychologii klinicznej, psychiatrii, klinicznej pracy socjalnej, doradztwa psychologicznego i opieki psychiatrycznej. Autorzy otwarcie wypowiadają się o tym, co udało im się osiągnąć i co się nie powiodło, zwracając uwagę na przeżycia emocjonalne zarówno pacjenta, jak i terapeuty.

  Ta zajmująca, przystępnie napisana książka podejmuje ważne pytania nurtujące klinicystów, zgłębiających świat ludzkiej psychiki: Czym jest terapia psychodynamiczna? Dlaczego kompetentny klinicysta powinien ją poznać? Na czym właściwie ona polega? Opisywane bez naukowego żargonu przypadki z praktyki klinicystów wywodzących się z różnych szkół, i wykorzystujących szeroką paletę technik psychodynamicznych, ilustrują przebieg leczenia.

  Dr Barbara Milrod, Departmnent of Psychiatry, Weill Cornell Medical College      Terapia psychodynamiczna w praktyce to doskonałe uzupełnienie wcześniejszego wprowadzenia do terapii psychodynamicznej autorstwa Summersa i Barbera (Terapia psychodynamiczna: praktyka oparta na dowodach). Książka w przekonujący sposób rozwiewa wszelkie mity dotyczące znaczenia terapii psychodynamicznej we współczesnej praktyce psychoterapeutycznej.

  Dr Stanley B. Messer, Graduate School of Applied and Professional Psychology,   
  Rutgers, The State University of New Jersey     Dr n. med. Richard F. Summers jest wykładowcą w Zakładzie Psychiatrii Perelman School of Medicine Uniwersytetu Pensylwanii. Wydał wiele publikacji na temat terapii psychodynamicznej, przymierza terapeutycznego, psychodynamicznego opracowania przypadku, edukacji psychiatrycznej i psychologii pozytywnej.
     
  Dr Jacques P. Barber jest profesorem i dziekanem Derner Institute of Advanced Psychological Srudies na Uniwersytecie Adelphi. Prowadzi wykłady z psychiatrii w School of Medicine Uniwersytetu Nowojorskiego oraz w School of Psychology and Counseling australijskiego Uniwersytetu Queensland w Brisbane. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na procesach i wynikach terapii psychodynamicznej i poznawczej w depresji, zaburzeniach z napadami paniki, zaburzeniach stresu pourazowego, uzależnieniach od substancji psychoaktywnych i zaburzeniach osobowości.

   

  Spis treści

  Wprowadzenie  17
  Richard F. Summers, Jacques P. Barber

  Rozdział 1. Pragmatyczna psychoterapia psychodynamiczna: przymierze terapeutyczne i podstawowy problem psychodynamiczny  27
  Richard F. Summers, Jacques P. Barber

  Rozdział 2. Pragmatyczna psychoterapia psychodynamiczna: psychodynamiczne opracowanie przypadku, zmiana terapeutyczna i zakończenie terapii  63
  Richard F. Summers, Jacques P. Barber

  Rozdział 3. Zaczerpnąć oddech: przypadek depresji  79
  Holly Valerio

  Rozdział 4. Samotna w college’u: przypadek depresji  99
  Bianca Previdi

  Rozdział 5. Zbaczając z kursu: przypadek depresji i zaburzeń obsesyjnych  117
  Kevin McCarthy

  Rozdział 6. „Ona tylko stara się pomóc”: przypadek obsesyjności  139
  Lauren J. Elliott

  Rozdział 7. Seryjni mordercy, gwiazdy filmowe i wybuchy: przypadek obsesyjności  161
  Brian A. Sharpless

  Rozdział 8. Zataczając koła: przypadek strachu przed porzuceniem  183
  Dana A. Satir, Patricia Harney, Kimberlyn Leary

  Rozdział 9. „Nie mogę go zostawić, myślę, że mnie kocha”: przypadek strachu przed porzuceniem  205
  Robert Schweitzer, Alix Vann

  Rozdział 10. Niepewny ojciec: przypadek niskiego poczucia własnej wartości  225
  Samuel J. Collier

  Rozdział 11. Istny Elmer Fudd: przypadek niskiego poczucia własnej wartości  247
  C. Pace Duckett

  Rozdział 12. Strach i wina: przypadek lęku napadowego  267
  Dhvani Shah

  Rozdział 13. Nasza podróż terapeutyczna: przypadek traumy  289
  Karla Campanella

  Rozdział 14. Zabić smoka: przypadek traumy  311
  Margot Montgomery O’Donnell

  Indeks  335