TERAPIA POZNAWCZA SCHIZOFRENII

  • Dodaj recenzję:
    • szt.
    • 73,00 zł 65,90 zł

    Oprawa: miękka
    Format: B5
    Liczba stron: 320
    Rok wydania: 2023

    Długo oczekiwana pozycja nareszcie na polskim rynku!

    W opinii wielu specjalistów jedyną skuteczną metodą leczenia schizofrenii jest farmakoterapia. Tymczasem odpowiednio przystosowana psychospołeczna forma terapii może znacznie ułatwić pacjentowi powrót do zdrowia. Niniejsza książka prezentuje sprawdzoną, opartą na dowodach metodę interwencji poznawczej, przeznaczoną dla osób ze schizofrenią. Przydatne uzupełnienie publikacji stanowią materiały dodatkowe dla pacjentów i narzędzia diagnostyczne.

    Autorzy, opierając się na wieloletnim doświadczeniu klinicznym, przedstawiają praktyczne wskazówki dotyczące diagnozowania i opracowania przypadku, które ułatwiają zbudowanie silnej relacji terapeutycznej. Szczegółowo objaśniają kolejne kroki interwencji: od wyznaczenia konkretnych celów i dostosowania terapii do potrzeb pacjenta, przez omówienie sposobów pracy nad konkretnymi zagadnieniami takimi jak przekonania urojeniowe, głosy, omamy wzrokowe czy objawy negatywne, po zapobieganie nawrotom choroby.

    To obowiązkowa pozycja dla klinicystów pracujących na co dzień z pacjentami cierpiącymi na schizofrenię. Będzie także świetnym źródłem wiedzy dla psychoterapeutów, którzy zajmują się zaburzeniami lękowymi, depresją, objawami psychotycznymi, zaburzeniami osobowości, dysmorfofobią czy zaburzeniami odżywiania.

    „Niniejsza książka została napisana przez dwóch utalentowanych klinicystów i jest świadectwem ich głębokiego zrozumienia schizofrenii oraz szacunku dla tych, którzy cierpią na tę chorobę. Wyraża ona także ich dążenie do pomagania tym osobom w radzeniu sobie z objawami i w rezultacie przywrócenia im sensownego i satysfakcjonującego życia. […] Mam przyjemność pogratulować […] świetnej książki, która wniesie istotny wkład w leczenie pacjentów cierpiących na schizofrenię i objawy schizofrenii”.

    Jacqueline B. Persons, PhD, San Francisco Bay Area Center for Cognitive Therapy

     

    „Książka ta ma wiele wspaniałych cech, które czynią z niej ważną i zajmującą lekturę dla każdego klinicysty leczącego pacjentów ze schizofrenią… Poszczególne rozdziały zawierają dużo informacji na temat fenomenologii schizofrenii i wiernie oddają realia pracy klinicznej z tą populacją… Powinna to być lekturą obowiązkową dla wszystkich klinicystów, którzy prowadzą psychoterapię z osobami chorymi na schizofrenię”.

    „The Journal of Nervous and Mental Disease”

     

    Terapia poznawcza schizofrenii, zawierająca przydatne narzędzia, takie jak ulotki, które można wykorzystać w terapii, jak i zwięzły opis teorii psychologicznej, jest książką zarówno praktyczną, jak ścisłą z naukowego punktu widzenia. Podkreślając empiryczne potwierdzenie dla swej metody, autorzy przedstawiają koncepcje, które można wykorzystać w pracy klinicznej, i przekazują czytelnikom swój optymizm w kwestii nawiązania kontaktu z pacjentami cierpiącymi na schizofrenię”.

    „The Journal of Clinical Psychiatry”


    David G. Kingdon, MD, psychiatra współpracujący z brytyjskim National Health Service i wykładowca na uniwersytecie w Southampton. Jest autorem licznych artykułów, rozdziałów i książek poświęconych terapii poznawczej ciężkich chorób psychicznych i rozwojowi ochrony zdrowia psychicznego. Był doradcą Departamentu Zdrowia w Wielkiej Brytanii i przewodniczącym Eksperckiej Grupy Roboczej ds. Psychiatrii i Praw Człowieka przy Radzie Europy.

    Douglas Turkington, MD, psychiatra-konsultant pracujący w Royal Victoria Infirmary w Newcastle upon Tyne (Wielka Brytania), wykładowca na uniwersytecie w Newcastle. Jest członkiem założycielem Akademii Terapii Poznawczej i przez ostatnie 15 lat dawał wykłady i prowadził warsztaty na temat terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) schizofrenii. Stale współpracuje z terapeutami z Cognitive Therapy Centre przy opracowaniu i testowaniu nowych metod CBT w leczeniu objawów psychotycznych.

    Tom zawiera:

    • Skuteczność potwierdzona dowodami
    • Metody wczesnej interwencji
    • Budowanie relacji terapeutycznej
    • Diagnoza i planowanie terapii
    • Wprowadzenie pacjenta i psychoedukacja
    • Praca nad objawami schizofrenii:
      • omamy i urojenia
      • objawy negatywne
      • zaburzenia toku myślenia i zjawiska owładnięcia
      • zaburzenia towarzyszące
    • Zapobieganie nawrotom choroby
    • Potencjalne trudności
    • Skale ocen i materiały dla pacjentów