TERAPIA AKCEPTACJI I ZAANGAŻOWANIA
Proces i praktyka uważnej zmiany

 • Dodaj recenzję:
  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Autor: Hayes Steven
  • Dostępność: wysyłamy w 3-4 dni
  • szt.
  • 89,99 zł 82,90 zł
  Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
  Format: 16.0x23.0cm
  Ilość stron: 512
  Rok wydania: 2013
  ISBN: 978-83-233-3521-4
  Terapia terapia akceptacji i zaangażowania (ACT) opiera się na założeniu, że główną przyczyną depresji, lęku i wielu innych form cierpienia jest brak elastyczności psychologicznej. Celem terapii jest pomóc pacjentom, tak by potrafili zrezygnować z nadmiernej zależności od trybu myślenia opierającego się na rozwiązywaniu problemów oraz rozwinąć w sobie bardziej otwarte, skupione i zaangażowane podejście do życia. Autorzy przedstawiają skuteczne, nowatorskie metody rozwijania elastyczności psychologicznej dzięki pracy nad wskazanymi sześcioma podstawowymi procesami: defuzją, akceptacją, kontaktem z chwilą obecną, Ja jako perspektywą, określaniem wartości oraz zaangażowanym działaniem. Tekst przeplatany jest przykładami ćwiczeń terapeutycznych i rozmów między pacjentem a terapeutą.

  Niniejsza publikacja zawiera najbardziej autorytatywny opis ACT, sporządzony przez twórców tej terapii. Niniejsze wydanie ukazuje ogromny postęp, jaki dokonał się w zastosowaniach klinicznych, rozbudowę teorii, na której opiera się terapia, oraz wyniki badań. Przeredagowano je tak, aby stało się bardziej przystępne i lepiej służyło klinicystom. Skupia się na rozwijaniu elastyczności psychologicznej.

  Ta wyczerpująca publikacja zawiera cenne refleksje oraz narzędzia kliniczne ułatwiające pracę wielu specjalistom z szeroko pojętej dziedziny zdrowia psychicznego, w tym psychologom klinicznym, psychiatrom, pracownikom socjalnym i doradcom. Zainteresuje także badaczy zajmujących się psychoterapią. Stanowi ważną pozycję również jako podręcznik psychoterapii na studiach magisterskich.
  Jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich osób zajmujących się psychoterapią lub terapią behawioralną, jak również dla studentów rozpoczynających pracę w tych dziedzinach. Terapia akceptacji i zaangażowania jest jedną z niewielu książek mających solidne oparcie w danych naukowych, a jednocześnie wyrastających z twórczej, nowatorskiej teorii.
  David H. Barlow, PhD, ABPP, Professor of Psychology and Psychiatry, Boston University, założyciel i emerytowany dyrektor Center for Anxiety and Related Disorders

  Autorzy prezentują wiarygodne uzasadnienie kliniczne oraz jasne wytyczne, jak wdrażać ACT. Największą zaletą książki są rozdziały poświęcone kolejnym fazom terapii, omawiające rozliczne strategie i interwencje oraz podające przykładowe ćwiczenia, rozmowy między pacjentem a terapeutą oraz wskazówki pomocne w dalszej pracy.
  Leslie S. Greenberg, PhD, Distinguished Research Professor, Department of Psychology, York University, Kanada

  Spis treści

  Przedmowa do wydania polskiego  15

  CZĘŚĆ I - PODSTAWY I MODEL ACT

  Rozdział 1. Problem ludzkiego cierpienia  21
  Rozdział 2. Podstawowe założenia terapii ACT. Perspektywa funkcjonalnego kontekstualizmu  50
  Rozdział 3. Model elastyczności psychologicznej jako ujednolicony model funkcjonowania człowieka  92

  CZĘŚĆ II - ANALIZA FUNKCJONALNA I PODEJŚCIE DO INTERWENCJI

  Rozdział 4. Opracowanie przypadku. Jak słuchać uchem ACT i patrzeć okiem ACT  143
  Współautorka: Emily K. Sandoz
  Rozdział 5. Relacja terapeutyczna w ACT  189
  Rozdział 6. Stwarzanie kontekstu zmiany. Umysł a doświadczenie  215

  CZĘŚĆ III - PROCESY KLUCZOWE

  Rozdział 7. Świadomość chwili obecnej  263
  Współautorka: Emily K. Sandoz
  Rozdział 8. Wymiary Ja  287
  Rozdział 9. Defuzja  316
  Rozdział 10. Akceptacja  351
  Rozdział 11. Określanie wartości  384
  Rozdział 12. Zaangażowane działanie  422

  CZĘŚĆ IV - ROZWÓJ PODEJŚCIA NAUKOWEGO ZAPEWNIAJĄCEGO POSTĘP

  Rozdział 13. Kontekstualna nauka o zachowaniu i przyszłość terapii ACT  457
  Bibliografia  483
  Indeks  501