MATKA, MADONNA, DZIWKA Idealizacja i poniżenie macierzyństwa

 • Dodaj recenzję:
  • Wydawca: Oficyna Ingenium
  • Autor: Welldon Estela V.
  • Dostępność: wysyłamy w 24 godz.
  • szt.
  • 56,00 zł 49,90 zł

  Przekład: Danuta Golec
  Oprawa: Twarda
  Format: 16.5x23.5cm
  Ilość stron: 192
  Wydanie: 2
  Rok wydania: 2016
  ISBN: 978-83-62651-36-8

  Mężczyźni są perwersyjni, kobiety neurotyczne: Estela Welldon jako jedna z pierwszych – a być może w tej dziedzinie jako pierwsza – zakwestionowała ten psychospołeczny truizm. Dzięki doświadczeniom zdobytym w pracy psychiatry specjalizującego się w perwersjach seksualnych oraz profesjonalnym i osobistym kontaktom z ruchem feministycznym uznała, że podział ten wynika z przyjęcia szczególnej męskiej ideologii. Kobiety nie są dostrzegane jako osoby perwersyjne, gdyż dominuje męski model perwersji. Nie rozpoznawanie przypadków kobiecej perwersji pozbawia ogromną liczbę kobiet możliwości zrozumienia ich cierpienia, a ich dzieci naraża na potencjalne niebezpieczeństwo. W książce Matka, madonna, dziwka Estela Welldon stawia tezę, iż psychofizjologia kobiety odpowiada za całkowicie odmienny wzorzec perwersji. W samym centrum kobiecej perwersji lokuje się perwersja macierzyństwa […].
  Welldon z ogromną wrażliwością przedstawia swe niezwykle istotne tezy. Bazą współczucia nie są sentymenty (i nieodłączna od nich amoralność) ale wysiłek – próba zrozumienia drugiej osoby, niezależnie od tego, czy jest ona perwersyjna, „normalna” czy neurotyczna. W końcu to nie tylko mężczyźni, ale także kobiety – wśród nich radykalne feministki – bezkrytycznie idealizują macierzyństwo. Matka, madonna, dziwka – to nie tylko ciekawe tezy i pogłębione spojrzenie na kobiety i mężczyzn, ale także przykład odwagi.
  Juliet Mitchell
  (fragm. Słowa wstępnego)

  Doktor Estela V. Welldon jest psychiatrą, ma tytuł honorowej konsultantki Tavistock Portman NHS Clinics w Londynie. Prowadzi praktykę prywatną oraz liczne wykłady w Wielkiej Brytanii i innych krajach. Założyła Międzynarodowe Stowarzyszenie Psychoterapii Sądowej i jest honorową przewodniczącą tej organizacji. Należy do Brytyjskiego Towarzystwa Psychoterapeutycznego, Instytutu Analizy Grupowej i Międzynarodowego Stowarzyszenia Analizy Grupowej. Jest autorką książki Sadomasochism (2002) i redaktorką A Practical Guide for Forensic Psychotherapy (1997).

  Spis treści

  1. Kobieca perwersja seksualna
  2. Seksualność i ciało kobiece
  3. Władza macicy
  4. Macierzyństwo jako perwersja
  5. Matki, które popełniają kazirodztwo: zastępcza funkcja dziecka
  6. Symboliczna matka jako dziwka: kto tak naprawdę sprawuje kontrolę?
  7. Zastępcze macierzyństwo
  8. Dziwka jako ofiara kazirodztwa: kto tak naprawdę jest za to odpowiedzialny?
  Epilog
  Bibliografia
  Indeks