KONFRONTACJA Z SAMĄ SOBĄ
Epilog

 • Dodaj recenzję:
  • Wydawca: Cyklady
  • Autor: Deutsch Helena
  • Dostępność: wysyłamy w 24 godz.
  • szt.
  • 39,00 zł 35,00 zł

  Oprawa: miękka
  Format: 14 x 20,5 cm
  Liczba stron: 288
  ISBN: 978-83-60279-21-2

  Autobiografia Heleny Deutsch - uczennicy Zygmunta Freuda, jednej z pierwszych kobiet działających w ruchu psychoanalitycznym.

  Pochodząca z Przemyśla Helena Rosenbach (1884-1982) w prosty i bardzo osobisty sposób opisuje swoje dzieciństwo w galicyjskim mieście, romantyczny związek ze znanym przywódcą polskiego ruchu socjalistycznego Hermanem Liebermanem, studia medyczne na Uniwersytecie Wiedeńskim, fascynację teoriami Freuda oraz działalność w kręgu pierwszych psychoanalityków. Po dojściu Hitlera do władzy autorka wyemigrowała wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuowała karierę, przyczyniając się do rozpowszechnienia psychoanalizy w Ameryce. W zapiskach Heleny jak żywe stają przed oczami obrazy Przemyśla z przełomu wieków, Wiednia z okresu I wojny światowej i powojennego Bostonu. Spisane u schyłku życia wspomnienia prezentują także jeden z rozlicznych wariantów polsko-żydowskiej tożsamości, tak charakterystycznej dla końca XIX wieku.

  Fragment Przedmowy do pierwszego wydania:
  Dopiero po ukończeniu tej autobiografii zdałam sobie sprawę, że jest ona swego rodzaju suplementem do właściwiej autobiografii, którą skrywa moja najpoważniejsza praca: The Psychology of Women. Właśnie dlatego postanowiłam nadać tej książce podtytuł Epilog. Wydaje mi się, że powiedzenie "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" może posłużyć za motto dla wszystkich moich prac, włączając tę autbiografię - zbioru, który powinnam zatytułować po prostu Kobieta.