EDYP I PARA

 • Dodaj recenzję:
  • Wydawca: Oficyna Wydawnicza Fundament
  • Autor: Grier Francis
  • Dostępność: wysyłamy w 3-4 dni
  • szt.
  • 39,90 zł 32,90 zł

  tytuł oryginału: Oedipus and the Couple
  tłumaczenie: Barbara Suchańska
  oprawa: miękka ze skrzydełkami
  format: A5
  liczna stron: 322
  rok wydania: 2015
  ISBN: 978-83-925198-4-3

  • Każdy z nas wie jakim wyzwaniem dla pary mogą być narodziny dziecka, czujemy jak wiele konfliktów rodzi się, gdy następuje ruch od bycia we dwoje do bycia we troje. W tej książce 10 wybitnych brytyjskich psychoanalityków i terapeutów par opisuje rozwojowe i patologiczne sytuacje par, które stają sie rodzinami.
  • Wybitni terapeuci par w przekonujący sposób pokazują także dlaczego wczesne przepracowanie sytuacji edypalnej stanowi fundament udanego związku.
  • Każdy z 10 artykułów jest bogato ilustrowany przykładami z praktyki klinicznej autora. Autorzy przedstawiają w nich rozwój cech takich jak: tolerancja na wykluczenie, możliwość pomieszczania lęków, pragnień, konfliktów w parze, zdolność obserwacji nie tylko siebie czy partnera ale i pary, cech które prowadzą do stworzenia stabilnego a zarazem żywego i pełnego miłości małżeństwa.
  • Książka wskazuje jak pracować terapeutycznie ze specyficznymi problemami jak np. brak seksu w parze.
  • Książka jest podzielona na trzy części. 
   • W pierwszej z nich Stanley Ruszczynski, Mary Morgan i Andrew Balfour wprowadzają do terapii pary nowe pojęcia teoretyczne (np. pojęcie kreatywnej pary,  pary jako ”trzeciej” osoby w związku)  i omawiają ich wykorzystanie na  przykładach klinicznych.  
   • Druga część zawiera rozdziały, których autorkami są Margot Waddell, Viveka Nyberg, Sasha Brookes i Monica Lanman, zgłębiają one edypalną problematykę pary przy użyciu wątków artystycznych i kulturowych zaczerpniętych zarówno z literatury, jak i z filmu. Dramat edypalny obserwujemy w Fanny i Aleksander Ingmara Bergmana,  Miasteczku Middlemarch Georga Elliota, O czym wiedziała Maisie Henry’ego Jamesa, Zorzy Polarnej Philipa Pullmana, Braciach Karamazow Dostojewskiego czy wreszcie w Hamlecie Szekspira.
   • Ostatnia część obejmuje rozdziały napisane przez Lisę Miller, Joanne Rosenthall i Francisa Griera ma przede wszystkim charakter kliniczny i opisuje specyficzne problemy par: brak seksu, zaburzenia seksualne, sztywne wspólne strategie obronne i antyrozwojowe pary, uwikłanie dziecka w rozegranie między rodzicami oraz równoległą pracę terapeutyczną z dzieckiem i z parą.

   

  „Idea pary łączącej się po to, by począć dziecko, jest kluczowa dla naszego życia psychicznego - niezależnie od tego, czy do niej dążymy, sprzeciwiamy się jej, zdajemy sobie sprawę, że z niej się wywodzimy, zaprzeczamy jej, rozkoszujemy się nią czy jej nienawidzimy” ta myśl współczesnego psychoanalityka brytyjskiego Ronalda Brittona łączy rozważania wszystkich autorów tej fascynującej książki.

   

   

  Spis treści

  Wstęp
  Francis Grier

  Rozdział 1. O zdolności do tworzenia pary: znaczenie „kreatywnej pary“ w życiu psychicznym
  Mary Morgan

  Rozdział 2. Przestrzeń na refleksję w bliskim związku: „trójkąt małżeński“
  Stanley Ruszczynski

  Rozdział 3. Dwoje ludzi, ich małżeństwo i Edyp, czyli problemy chodzą parami lub trójkami
  Andrew Balfour

  Rozdział 4. O stawaniu się sobą:  kompleks Edypa i para w okresie późnej adolescencji
  Margot Waddell

  Rozdział 5. Cienie pary rodzicielskiej: wątki edypalne w filmie Fanny i Aleksander Ingmara Bergmana
  Viveka Nyberg

  Rozdział 6. „Zdawało się, iż ma to związek z czymś jeszcze…“. Powieść Henry’ego Jamesa   O czym wiedziała Maisie  a teoria myślenia Biona
  Sasha Brookes

  Rozdział 7. Bolesna prawda

  Monica Lanman

  Rozdział 8. Kompleks Edypa z perspektywy pracy z parami i ich dziećmi
  Lisa Miller

  Rozdział 9. Edyp się żeni: rozważania nad edypalnym dramatem pary
  Joanna Rosenthall

  Rozdzial 10. Brak seksu w parze, katastrofalna zmiana i scena pierwotna
  Francis Grier