CHICAGO

  • Dodaj recenzję:
    • szt.
    • 49,00 zł 32,90 zł
    Wydawnictwo: SAW Smak Słowa
    Oprawa: Twarda
    Format: 15.0x21.0cm
    Ilość stron: 344
    Rok wydania: 2010
    ISBN: 978-83-621-2203-5
    Nadżi jest zaangażowanym politycznie poetą, ale studiuje budowę tkanek. Szajma ma trzydzieści lat i jest starą panną. Ra’fat uważa się za Amerykanina, ale wpada w furię, gdy jego córka przeprowadza się do chłopaka. Carol nie może znaleźć pracy, bo jest czarna. Aparatczyk Danana zamienia życie swojej żony w piekło. Wkrótce wizytę w Chicago ma złożyć prezydent Egiptu. Nie wszystkim się to podoba...

    W swojej nowej powieści Al-Aswani podejmuje temat wykorzenienia i multietniczności, eksplorując możliwości życia na styku różnych tradycji i kultur. Jego bohaterowie – egipscy i amerykańscy studenci oraz wykładowcy – pracują lub uczą się w Centrum Medycznym Uniwersytetu Illinois. Amerykańska uczelnia staje się świadkiem ich wzlotów i upadków, miłości, tęsknot i bolączek.

    Al-Aswani, obecnie najbardziej popularny pisarz egipski, nazywany jest godnym następcą Nadżiba Mahfuza. Porusza trudne, niewygodne tematy – bez lęku pisze o władzy, nadużyciach polityków, homoseksualizmie, przemocy i biedzie. Pisanie traktuje zresztą jako strefę absolutnej wolności – stąd śmiało eksploruje najmroczniejsze zakamarki ludzkiej natury i rejony, o których wielu wolałoby nie mówić…

    W Polsce znany do tej pory z bestsellerowej powieści „Kair. Historia pewnej kamienicy”. Jego najnowsza książka przetłumaczona została na ponad 17 języków. Chociaż akcja "Chicago" rozgrywa się daleko poza granicami Egiptu, nie mniej trafnie oddaje skomplikowany obraz współczesnego egipskiego społeczeństwa i nurtujących go problemów.

    Powieść została wybrana KSIĄŻKĄ MIESIĄCA przez opiniotwórczy miesięcznik Magazyn Literacki Książki (marzec 2010).
    "Podobnie jak nieżyjący Nadżib Mahfuz, Ala al-Aswani jest pisarzem światowego formatu, ukazującym troski Egipcjan w szerszym, ludzkim kontekście oraz pięknie rysującym nasz wspaniały, choć niekiedy też smutny i zaskakujący świat".
    The Times

    "Ala al-Aswani szczerze, w bezkompromisowy sposób dokonuje krytyki stosunków społecznych panujących w Egipcie".
    Times Literary Supplement

    Seria: KONTYNENTY

    „Ala al-Aswani bierze pod lupę grupę społeczeństwa egipskiego żyjącą poza granicami kraju, na styku różnych kultur i tradycji, aby dzięki temu lepiej zrozumieć i uwypuklić dolegliwości, które nim dręczą: fanatyzm religijny, szeroka sfera tabu, tłumiona seksualność czy też wrogi system polityczny”. Al-Ahram-Hebdo